Kabak kemane ve kemança formunda yapılan kemanenin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of kabak kemane and kemane made by kemança form
  1. Tez No: 965939
  2. Yazar: FARUK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUR EŞİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tarihin ilk zamanlarından bu yana değişik adlarla anılmakta olan çalgıların farklı coğrafi bölgelerde ait oldukları kültürleri temsil ettiği bilinen bir gerçektir. Sözü edilen kültürlerin temsilcileri arasında gösterilebilecek kabak kemane ve kemança formundaki kemane çalgılarının birbirlerine oldukça benzeyen şekilleri ve yakın coğrafyalarda bulunmalarının da etkisiyle kimi zaman birbirlerinin yerine isimlendirildikleri görülen bir durumdur. Buna karşın iki çalgı, gerek yapısal gerekse ses kaliteleri açısından farklılık göstermektedir. Çalışmanın amacı kabak kemane çalgısı ile kemança formundaki kemane çalgısının yapı ve ses kaliteleri açısından karşılaştırmalı analizinin yapılmasıdır. Doküman analizi yöntemi ile gerçekleştirilen bu analizlerde her iki çalgının; sap, burgu, tel, gövde ve yay bölgelerinin karşılaştırması yapılmış, elde edilen bulgulardan hareketle iki çalgının yapısal ve ses kalitesi bakımından benzeyen ve farklılaşan özellikleri ortaya konmuştur. Köken olarak ıklığ çalgısından ortaya çıktığı kabul edilen her iki çalgının Türkiye ve Azerbaycan merkezli icra edildiği, bununla birlikte her iki ülkede de kabak kemane çalgısı ile kemança formundaki kemane çalgısının icrasına rastlandığı görülmektedir. Çalışma, bu alanda araştırma yapmak isteyenlere, icracılara, çalgı yapımcılarına ışık tutması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that instruments, which have been called by different names since the early times of history, represent the cultures they belong to in different geographical regions. It is a common situation that the kabak kemane and kemane in the form of kemança, which can be shown among the representatives of the mentioned cultures, are sometimes named interchangeably due to their very similar shapes and the effect of being located in close geographies. However, the two instruments differ in terms of both structural and sound quality. The aim of this study is to make a comparative analysis of the kabak kemane instrument and the kemane in the form of a kemança in terms of structure and sound quality. In these analyses carried out with the document analysis method, a comparison of the stem, auger, string, body and bow regions of both instruments was made, and based on the findings obtained, the similar and differentiating features of the two instruments in terms of structural and sound quality were revealed. It is seen that both instruments, which are accepted to have originated from the ıklığ instrument, are performed centred in Turkey and Azerbaijan, and that the kabak kemane instrument and the kemane instrument in the form of kemança are performed in both countries. The study is important in terms of shedding light on those who want to do research in this field, performers and instrument makers.