Kabak kemane ve kamança metotlarının müzik eğitimi açısından karşılaştırılmalı analizi
Comparative analysis of pumpkin kemane and kamança methods in terms of music education
  1. Tez No: 678938
  2. Yazar: ELİF AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada müzik eğitimi açısından kabak kemane ve kamança metotlarının karşılaştırmalı analizinin yapılıp farklılıklarının olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli nitel araştırmadır. Araştırmanın evreni, kabak kemane ve kamança ile ilgili yayımlanan metotları kapsamaktadır. Örneklemini kabak kemanede Özgür ÇELİK'in Kabak Kemane Metodu–1 kitabı, kamanca da ise Ofeliva İMANOVA ve Rana RACABOVA'nın kamança mektebi kitabı oluşturmaktadır. Her iki çalgı metodu tek tek incelenmiş ve analiz edilmiştir. Yapılan analizler, incelemeler ışığında, ana problem ve alt problemlerle ilgili bulgular üzerinde durulmuştur. Elde edilen bulgular yorumlanarak belli sonuçlara bağlanmıştır. Bu sonuçlar üzerinden önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to make a comparative analysis of the methods of kabak kemane and kamancha in terms of music education and to examine whether there are differences. The model of our research is qualitative research. The universe of research covers published methods related to zucchini kemane and kamancha. His sample is the book of zucchini's method of zucchini in zucchini and kamancha is the book of Ofeliva İmanova and Rana Racabova's kamancha school. Both instrument methods were axmined and analyzed individually. In the light of the analyzes and reviews, the findings related to the main problems and sub-problems were focused on. The results obtained were interpreted and linked to certain results. And over these results, recommendations are included.