Mehmet Ali Aynî'nin İslam düşüncesi üzerine çalışmalarının değerlendirilmesi
An evaluation of Mehmet Ali Aynî's studies on Islamic thought
  1. Tez No: 965951
  2. Yazar: SERAP BAYSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Osmanlı Devleti'nin modernleşme döneminde yaşamış olan Mehmet Ali Aynî, eğitimci, bürokrat ‎ve yazar kimliğiyle çok yönlü aydınlarımızdandır. Bu tez çalışmasında Aynî'nin İslam düşüncesi ‎üzerine çalışmalarını tespit etmek amaçlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Aynî'nin hayatı ‎ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Aynî'nin felsefe, ahlak ve tasavvufa dair ‎eserleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Aynî'nin İslam felsefesinin temel konularına bakışı ‎tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Ali Aynî, who lived during the modernization period of the Ottoman Empire, was a multifaceted intellectual who served as an educator, bureaucrat, and writer. This thesis aims to identify Aynî's works on Islamic thought. The first section of our study provides information about Aynî's life and works. The second section examines Aynî's works on philosophy, ethics, and Sufism. In the third section, we attempt to identify Aynî's perspective on the fundamental topics of Islamic philosophy.