Kimya endüstrisinde meydana gelen iş kazalarının incelenmesi
Investigation of workplace accidents in the chemical industry
  1. Tez No: 965952
  2. Yazar: SEBGHATULLAH SAFWAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kimya, Industrial and Industrial Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de kimya endüstrisinin iş sağlığı ve güvenliği açısından genel durumunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. NACE Rev.2 sektör sınıflandırmasına göre belirlenen dört alt sektörde – kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, kimyasallar ve kimyasal ürünlerin imalatı, temel eczacılık ürünleri ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, kauçuk ve plastik ürünlerinin imalatı; 2008-2021 yılları arasındaki gelişim incelenmiştir. Bu kapsamda, her sektör için yıllara göre işyeri sayısı, toplam sigortalı sayısı, iş kazası sayısı ve ölümlü iş kazası sayıları analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yıllık istatistiklerinden temin edilmiştir. Veriler ışığında, sektör bazında işyeri ve istihdam artış ya da azalış oranları hesaplanmış; iş kazaları ve ölümlü kazaların yıllar içerisindeki seyri incelenmiştir. Ayrıca, 4M yaklaşımı (insan, makine, ortam, yönetim) temelinde iş kazalarının nedenleri literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, kimya sektöründe iş kazalarının sıklığı ve ciddiyetine dikkat çekerken, iş sağlığı ve güvenliği alanında alınması gereken önlemlerin daha sistematik ve etkin biçimde uygulanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, çalışma hem sektördeki yapısal sorunların tespiti hem de gelecekteki politika ve uygulamalara ışık tutacak öneriler geliştirilmesi açısından katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the general state of occupational health and safety in the chemical industry in Turkey. Within the framework of the NACE Rev.2 sector classification, the development of four sub-sectors - manufacture of coke and refined petroleum products, manufacture of chemicals and chemical products, manufacture of basic pharmaceutical products and pharmaceutical preparations, and manufacture of rubber and plastic products - was examined between the years 2008 and 2021. In this context, the number of workplaces, the total number of insured employees, the number of occupational accidents, and the number of fatal accidents were analyzed for each sector on a yearly basis. The data used in this study were obtained from the annual statistical reports of the Social Security Institution (SGK). Based on these data, growth or decline rates in the number of workplaces and employees were calculated by sector, and the trends in occupational and fatal accidents were examined over the years. In addition, the causes of occupational accidents were discussed in line with the literature through the 4M approach (man, machine, media, management). The findings highlight the frequency and severity of occupational accidents in the chemical industry and emphasize the necessity of implementing occupational health and safety measures in a more systematic and effective manner. Accordingly, the study aims to contribute to the identification of structural problems in the sector and the development of recommendations that will guide future policies and practices.