Üniversite öğrencilerinin geri bildirim okuryazarlıklarının incelenmesi
Investigation of university students' feedback literacy
- Tez No: 965964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırmada Dawson ve diğerleri tarafından geliştirilen“Geri Bildirim Okuryazarlığı Davranış Ölçeği”nin Türk kültürüne uyarlanması ve üniversite öğrencilerinin geri bildirim okuryazarlıklarının cinsiyet, yaş, sınıf ve akademik genel not ortalaması değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni ve örneklemi, Türkiye'nin doğusundaki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören lisans düzeyindeki toplam 381 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Geri Bildirim Okuryazarlığı Davranış Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey testi kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin açımlayıcı faktör analizi sonuçlarına göre beş boyutlu bir yapı ortaya çıkmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçları ise bu beş faktörlü yapıyı doğrulamıştır. Üniversite öğrencilerinin geri bildirim okuryazarlıkları ile cinsiyet, yaş, sınıf ve akademik genel not ortalaması değişkenleri arasındaki ilişki incelendiğinde ise cinsiyet, yaş ve akademik genel not ortalaması arasında anlamlı fark ortaya çıkmamıştır, ancak sınıf değişkeniyle incelendiğinde anlamlı farklar tespit edilmiştir. Sonuçlar: Üniversite öğrencilerinin geri bildirim okuryazarlıklarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre erkek ve kadın katılımcılar arasında herhangi bir fark ortaya çıkmamıştır. Yaş değişkeninde, 23 yaş ve üstündeki öğrencilerin daha yüksek geri bildirim okuryazarlığına sahip olduğu anlaşılmıştır. Sınıf değişkenine göre ise 1.sınıf öğrencilerinin daha yüksek geri bildirim okuryazarlığına sahip oldukları belirlenmiştir. Akademik genel not ortalamasına göre 3.01-4.00 agno aralığında olan öğrencilerin daha yüksek geri bildirim okuryazarlığına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to adapt the“Feedback Literacy Behavior Scale”developed by Dawson et al. to Turkish culture and to investigate whether university students' feedback literacy differs according to gender, age, class, and academic grade point average (GPA) variables. Method: The survey method, one of the quantitative research methods, was used in the study. The population and sample consisted of a total of 381 undergraduate students in a state university in the east of Türkiye during the 2023-2024 and 2024-2025 academic years. The data collection tool used in the study was The Feedback Literacy Behavior Scale. The data were analyzed using the independent samples t-test, one-way variance analysis, and Tukey's test. Findings: According to the result of the exploratory factor analysis of the scale, a five-dimensional structure emerged. The result of confirmatory factor analysis confirmed the five-factor structure. When examining the relationship between university students' feedback literacy and the variables of gender, age, class, and academic grade point average (GPA), no significant difference was revealed between gender, age and GPA, but significant differences were found when examining the variable of class. Conclusions: It has been revealed that university students have high feedback literacy. According to the dimensions of the scale, no difference was found between male and female participants based on the gender variable. In terms of age, students aged 23 and above have higher feedback literacy. According to the class variable, it has been revealed that first-year students have a higher level of feedback literacy. According to the GPA, it has been found that students who have between 3.01 and 4.00 GPA demonstrate a higher level of feedback literacy.