1990'larda sağ siyasal parti çözülmeleri: İtalya-Türkiye örnekleri
Right-wing party dissolutions in the 1990s: The cases of Italy and Turkey
  1. Tez No: 965967
  2. Yazar: TOLGA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bildiğimiz anlamda siyasi partiler, oy hakkının genişlemesi ve halkın siyasal sürece katılımıyla tam olarak ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler sonrasında siyasi parti yapıları belirli bir süre için donmuştur. Seymour Martin Lipset ve Stein Rokkan, 1967'de yayımladıkları“Party Systems and Voter Alignments”adlı çalışmada, 1920'lerden kitabı yayınladıkları 1960'lara kadar büyük değişimler yaşanmadığını ve siyasi parti yapılarının donduğunu ilk defa ortaya koymuşlardır. Bu bağlamda Rokkan ve Lipset'in teorisine göre siyasi parti yapıları belirli dönemde donmuş varsayılmaktadır. Ancak 1990'larda siyasi parti yapılarında belirgin değişimler görüyoruz. Bu değişimlerin nasıl ve neden gerçekleştiğini açıklamak teorinin ne ölçüde geçerli olduğunu görmek açısından önem arz etmektedir. Geçmişe dönük bir inceleme gerçekleştirilecek olmasından dolayı yaşanan sürecin ve elde edilen sonuçların sınanabilir olmasını kolaylaştırması açısından karşılaştırmalı yöntem kullanmak farklı bağlamlardaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koyarak teorik genellemelere ulaşmayı mümkün kılacaktır. Bunun için karşılaştırılması yapılacak en uygun iki ülke Türkiye ve İtalya'dır. Bu iki ülkenin 1990'larda sağ siyasal parti yapılarındaki çözülmelerinin aynı anda gerçekleşmesinin yanında benzer siyasi olayların yaratmış bulunduğu farklı etkiler sağ siyasi partilerin çözülmeleri hakkında sonuca varmamızı sağlayacaktır. Bundan dolayı çalışmada Türkiye ve İtalya karşılaştırmalı yöntem kullanılarak incelenmiştir. İnceleme sırasında öncelikle Türkiye ve İtalya'daki toplumsal yapının geçirdiği dönüşümler ele alınmış, bu değişimlerin siyasi tercihler üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Ardından sağ siyasal partilerin tarihsel süreçleri incelenerek bu değişimlere verdikleri tepkiler analiz edilmiştir. Son olarak Avrupa Birliği'nin entegrasyon süreci, Sovyetler Birliği'nin dağılması ve turizmin etkisi gibi uluslararası gelişmelerin sağ partilerin çözülme sürecine etkisi incelenmiştir. İtalya ve Türkiye'nin sağ siyasal partilerin donma yapıları ve çözülme süreçleri bakımından karşılaştırıldığı zaman İtalya ve Türkiye'de sağ siyasal parti yapılarının donmadığı, Türkiye'de varoluşsal tehdit algısından ve lider değişimlerinden sağ siyasal partilerin çözüldüğü, İtalya'da Democrazia Cristiana'nın (DC) uzun yıllar siyasi başarısını koruyabilmesinin nedeninin Avrupa Birliği sayesinde oluşmuş, Hristiyan üst kimliğinin komünizmi tehdit olarak algılamasından dolayı DC'ye oy vermeye devam etmesinden kaynaklandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Political parties, in the modern sense, fully emerged alongside the expansion of suffrage and the increasing participation of the public in political processes. Following these developments, party systems became largely frozen for a certain period. Seymour Martin Lipset and Stein Rokkan, in their seminal 1967 work Party Systems and Voter Alignments, were the first to argue that there had been no significant transformations in party structures from the 1920s to the 1960s, and that party systems had effectively“frozen”during this period. According to their theory, political party structures are considered to have stabilized in a particular era. However, the 1990s witnessed notable changes in party systems. Understanding how and why these changes occurred is crucial to evaluating the validity of the“freezing”hypothesis. Given that this study involves a retrospective analysis, a comparative method has been employed to facilitate the examination of processes and outcomes. This method allows for the identification of similarities and differences across distinct contexts and enables broader theoretical generalizations. In this regard, Turkey and Italy constitute the most appropriate cases for comparison. The simultaneous dissolution of right-wing party structures in both countries during the 1990s, along with the different effects of similar political events, provides a fertile ground for understanding the collapse of right-wing parties. Therefore, this study adopts a comparative approach between Turkey and Italy. The study first examines the social transformations in Turkey and Italy and evaluates how these changes influenced political preferences. Then, it analyzes how right-wing political parties responded to these changes by exploring their historical development. Finally, it investigates the impact of international developments—such as the European Union's integration process, the dissolution of the Soviet Union, and the influence of tourism—on the dissolution of right-wing parties. A comparison of the freezing and dissolution processes of right-wing parties in Italy and Turkey reveals that, contrary to the freezing hypothesis, right-wing party structures in both countries did not remain static. In Turkey, the collapse of right-wing parties can be attributed to existential threat perceptions and leadership changes. In Italy, the long-term political success of Democrazia Cristiana (DC) was largely sustained by the perception of communism as a threat and the continued support of voters under a Christian supra-identity shaped by European integration.