Ahmed Hamalâvî ve Şeze'l-Arf fi Fenni's-Sarf adlı eseri
Ahmed Hamalâvî and His Work Şeze'l-Arf fi Fenni's-Sarf
  1. Tez No: 965974
  2. Yazar: MUHAMMED NURULLAH TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BERAT CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Şeze'l-Arf fi Fenni's-Sarf eseri yazıldığı günden bu yana çoğu İslam ülkesindeki Arap dil öğretim faaliyetlerinde ön plana çıkmış bir sarf kitabıdır. Eserin Türkiye'deki tanınırlığı ise yayımlanmış tez ve makale gibi birtakım akademik kaynaklara atıf olmaktan öteye geçememekle beraber klasik dil eğitiminde de dikkatleri üzerine çekmemiştir. Bu sebeple çalışmamızda Hamalâvî'nin hayatının, kaleme aldığı eserlerin, şiirlerinin ve düşünce dünyasının aktarılması amaçlanmıştır. Birinci bölümde hayatı, eserleri ve yaşadığı dönemin sosyokültürel yapısı dikkate alınarak incelenmiş, şerh ve talikleri değerlendirilmiştir. Böylece objektif ve bütüncül bir yaklaşım benimsenmiştir. İkinci bölümde ise Şeze'l-Arf eserinin genel üslubu, kavramsal tanımlamaları, örnekler ve istişhâtları, konuları sunuş metodu tahlil edilmiş, müellifin sarf kaidelerini izah ederken değerlendirme terimleri olarak kullandığı sözel değerlere dikkat çekilmiştir. Tezde ele alınan konular ülkemizde yaygın olarak okutulan sarf eserleriyle mukayese edilmiştir. Eserde başlıca tespit edilen dil öğretim ilkeleri ortaya konulmuştur. Mısır, Irak, Pakistan, Afganistan gibi ülkelerde okutulan eserin Arap dil öğretimindeki yeri gözler önüne serilmiş, eserden ülkemizde de daha fazla yararlanılması tavsiye edilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its writing, the book“Sheze'Arf fi Fenni's-Sarf '', which has an important place among the books on the Sarf and is popular in language teaching activities in the Arab world, both in universities and in private readings, has not been addressed in academic studies conducted in Turkey, except for references, and has not been brought to the agenda in education in madrasahs conducted with the Ottoman tradition. As a result of the research conducted by us, it has been determined that the information about the linguist ”Hamalâvî'' and his work“Sheze'l- Arf '' is at a level that can be considered non-existent. For this reason, ”Hamalâvî's'' life, the works he wrote, his poems and his world of thought have been conveyed, and the author's grammar methodology in the field of morphology, style, istishhat and methods of defining concepts have been explained through the work“Sheze'l-Arf '' that he published. In the first part of the study, care has been taken to ensure that the research is within objective limits, and for this reason, ”Hamalâvî'' has been evaluated in the context of the socio-cultural, political and intellectual processes of the country he lived in between 1856-1932. His life and the works he wrote were emphasized, and the commentaries and“Ta'liks of Sheze'l-Arf '' were evaluated. In the second part, the general style of ”Sheze'l-Arf '', its conceptual definitions, examples and references, and the method of presenting the subjects were analyzed, and attention was drawn to the verbal values used by the author. The subjects discussed in the thesis were compared with the general works of grammar taught in our country. The language teaching principles determined in the work were presented. Finally, its place in Arabic language teaching was revealed and concluded.