Kodlama öğretimi yaklaşımlarının özel yetenekli öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of coding teaching approaches on the 21st century skills of gifted and talented students
  1. Tez No: 965975
  2. Yazar: OSMAN KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGEN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı kodlama yaklaşımlarının özel yetenekli öğrencilerin öğrenme ve yenilikçilik becerileri ile bilgi, medya ve teknoloji becerileri üzerindeki etkisinin incelemektir. Bu amaçla bu çalışmada karma yöntem araştırmasının sıralı açıklayıcı deseni kullanılmıştır. Nicel kısımda yarı deneysel desen, nitel kısmında temel nitel araştırma kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 45 özel yetenekli öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler robotik kodlama ve bilgisayarsız kodlama grubu olmak üzere seçkisiz atama yöntemiyle iki gruba atama ayrılmıştır. Bilgisayarsız kodlama grubu 22, robotik kodlama grubu 23 özel yetenekli öğrenciden oluşmaktadır. Aynı kazanımlara yönelik iki grup için ayrı ayrı etkinlikler hazırlanmıştır. Katılımcılara sekiz hafta boyunca, haftada üç saat olmak üzere toplam 24 saat eğitim verilmiştir. Veri toplamak amacıyla bu çalışma kapsamında geliştirilen 30 maddelik ve dört faktörlü öğrenme ve yenilikçilik becerileri öz yeterlik ölçeği, 17 maddelik ve üç faktörlü bilgi, medya ve teknoloji becerileri öz yeterlik ölçeği ile sekiz sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bilgisayarsız kodlama ve robotik kodlama etkinliklerinin etkinliğini belirlemek amacıyla bağımlı örneklem t-testi yapılmıştır. Grupların son test puanları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını incelemek için çok değişkenli kovaryans analizi, alt boyutlar arasında anlamlı farklılıkları belirlemek amacıyla ise bağımlı örneklem t-testi yapılmıştır. Nitel analiz için içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bilgisayarsız kodlama etkinlikleri ile robotik kodlama etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin öğrenme ve yenilikçilik becerileri öz yeterlikleri ile alt boyutlarına ve bilgi, medya ve teknoloji becerileri öz yeterlikleri ile alt boyutlarına olumlu katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca robotik kodlama etkinlikleri ile bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin özel yetenekli öğrencilerin öğrenme ve yenilikçilik becerileri öz yeterlikleri ile alt boyutlarına ve bilgi, medya ve teknoloji becerileri öz yeterlikleri ile alt boyutlarına benzer düzeyde katkı sağladığı belirlenmiştir. Buna ilaveten katılımcılar kodlama etkinliklerinin, kodlama becerisi, iş birlikli çalışma becerisi, eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi, teknoloji becerisi, iletişim becerisi ile yenilikçilik ve yaratıcılık becerilerinin gelişmesine katkı sağladığını belirtmişlerdir. Araştırmanın bulguları, farklı programlama öğretimi yaklaşımları kullanılsa da özel yetenekli öğrencilerin 21. yüzyıl becerileri açısından denk çıktılar elde edilebileceğini göstermiştir. Elde edilen bu sonuçlara göre gelecek araştırma ve uygulamalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the effects of different programming approaches on the learning and innovation skills, as well as the information, media and technology skills, of gifted and talented students. Accordingly, a sequential explanatory design of mixed-method research was employed in the study. The quantitative phase of the study incorporated a semi-experimental design, while the qualitative component was underpinned by basic qualitative research methods. The sample of the study consisted of 45 gifted students. The students were randomly assigned to two groups: a robotic coding group and a unplugged coding group. The grade level and gender of the students were used as blocking variables. The unplugged coding group comprised 22 students, while the robotic coding group consisted of 23 gifted and talented students. Separate activities were prepared for the two groups for the same outcomes. Participants were trained for a total of 24 hours, three hours a week for eight weeks. To collect data, a 30-item, four-factor learning and innovation skills self-efficacy scale, a 17-item, three-factor information, media and technology skills self-efficacy scale and a semi-structured interview form consisting of eight questions were used. A dependent sample t-test was conducted to determine the effectiveness of the unplugged coding and robotic coding activities. To examine whether there was a significant difference between the post-test scores of the groups, multivariate analysis of covariance analysis was performed for all scales and dependent sample t-test was performed to determine the significant differences between the sub-dimensions. Content analysis method was used in qualitative analysis. The findings of the study showed that unplugged coding activities and robotic coding activities positively contributed to gifted and talented students' learning and innovation skills self-efficacy and its sub-dimensions and information, media and technology skills self-efficacy and its sub-dimensions. In addition, it was determined that robotic coding activities and unplugged coding activities contributed similarly to gifted students' learning and innovation skills self-efficacy and its sub-dimensions and information, media and technology skills self-efficacy and its sub-dimensions. In addition, participants stated that coding activities contributed to the development of coding skills, collaborative working skills, critical thinking and problem-solving skills, technology skills, communication skills, innovation and creativity skills. The findings of the study showed that, even if different programming teaching approaches are used, equivalent outcomes can be obtained in terms of 21st century skills for gifted students. According to these results, suggestions for future research and applications are presented.