Diz artroplasti cerrahisi olgularında postoperatif ağrı açısından adduktor kanal bloğu ile adduktor kanal bloğu ve popliteal arter ile dizin arka kapsülü arasına lokal anestezi infiltrasyonunun analjezik etkilerinin retrospektif karşılaştırılması
  1. Tez No: 965976
  2. Yazar: EZGİ ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET MALTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada amacımız: Hastanemizde gonartroz nedeniyle spinal anestezi altında total diz artroplastisi yapılmış hastalarda postoperatif uygulanmış olan adduktor kanal bloğu (ACB) ile ACB ve popliteal arter ile posterior diz kapsülü arasına lokal anestezik infiltrasyonunun (iPACK) analjezik etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, son iki yıl içerisinde Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nde diz protezi cerrahisi geçiren 466 hastanın dosyasının incelenmesiyle gerçekleştirilmiş; çalışma kriterlerine uygun bulunan 51 hasta istatistiksel analize dahil edilmiştir. Bu hastaların 23'üne analjezi bloğu olarak ACB, 28'ine ise ACB+iPACK bloğu uygulandığı tespit edilmiştir. Hastalar, ACB ve ACB+iPACK olmak üzere iki gruba ayrılarak; demografik ve klinik özellikleri, postoperatif ağrı skorları (VAS), sistemik analjezik gereksinimleri ve uygulama zamanları ile Bromage skorları incelenmiştir. Ayrıca postoperatif fizik tedavi etkinliği kapsamında; mobilizasyon süresi, diz 45 derece fleksiyondayken ölçülen VAS skoru ve yürüme mesafeleri analiz edilmiştir. Bulgular: Analizler sonucunda, grupların demografik ve klinik özellikleri benzer bulunmuştur. Her iki blok uygulamasının postoperatif analjezik etkinliği benzer bulunmakla birlikte, ACB'nin 12. Saatte daha etkili analjezi sağladığı belirlenmiştir. Adduktor kanal bloğu ile iPACK kombine bloğu ise ilk opioid kullanımını yaklaşık 4 saat geciktirmiş ve opioid analjezik ihtiyacını ilk 9 saat boyunca azaltmıştır. Blok uygulamalarının, motor fonksiyonlar üzerindeki etkisinin minimal düzeyde kaldığı Bromage skor seyri ile değerlendirilmiş; yalnızca bir hastada motor blok gelişimi tespit edilmiştir. Postoperatif fizik tedavi uygulamalarının etkinliği ise her iki grupta benzer bulunmuştur. Sonuç: Postoperatif analjezi amacıyla uygulanan ACB ve ACB+iPACK bloklarının; VAS ağrı skoru, fizik tedavi etkinliği ve motor fonksiyonlar açısından benzer düzeyde etkili olduğu, ancak opioid kullanım zamanı ve tüketim miktarı bakımından ACB+iPACK bloğunun daha geç dönemde ve daha az miktarda opioid gereksinimi ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlara dayanarak, ACB+iPACK bloğu, opioid analjezik gereksinimi azaltma potansiyeliyle postoperatif analjezi açısından daha uygun bir seçenek olarak değerlendirilmiştir. Ancak, ACB+iPACK bloğunun TDA sonrası analjezi ve rehabilitasyon üzerindeki etkisini daha kapsamlı değerlendirebilmek için geniş ölçekli randomize kontrollü prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to compare the analgesic efficacy of the adductor canal block (ACB) versus the combination of ACB and local anesthetic infiltration between the popliteal artery and the posterior capsule of the knee (iPACK) in patients who underwent total knee arthroplasty under spinal anesthesia due to gonarthrosis at our hospital. Materials and Methods: This study was conducted by reviewing the medical records of 466 patients who underwent knee prosthesis surgery at Dokuz Eylul University Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology, within the last two years. Among them, 51 patients who met the inclusion criteria were included in the statistical analysis. Of these patients, 23 received ACB and 28 received the combined ACB+iPACK block for postoperative analgesia. Patients were divided into two groups (ACB and ACB+iPACK), and their demographic and clinical characteristics, postoperative pain scores (VAS), systemic analgesic requirements and administration times, and Bromage scores were evaluated. Additionally, within the scope of postoperative physical therapy effectiveness, mobilization time, VAS scores measured at 45 degrees of knee flexion, and walking distances were analyzed. Results: As a result of the analyses, the demographic and clinical characteristics of the groups were found to be similar. Although both block techniques demonstrated comparable postoperative analgesic efficacy, the ACB provided more effective analgesia at the 12th hour. The combination of the adductor canal block and the iPACK block delayed the time to first opioid use by approximately 4 hours and reduced opioid analgesic requirement within the first 9 hours. The effects of the blocks on motor function were found to be minimal, as assessed by the Bromage score; motor block development was observed in only one patient. The effectiveness of postoperative physical therapy was found to be similar in both groups. Conclusion: The ACB and the combined ACB+iPACK block, when used for postoperative analgesia, were found to be similarly effective in terms of VAS pain scores, physical therapy outcomes, and motor function. However, the ACB+iPACK block was associated with a delayed time to first opioid use and a reduced total opioid consumption. Based on these findings, the ACB+iPACK block was considered a more favorable option for postoperative analgesia due to its potential to reduce opioid requirements. However, to more comprehensively assess the effects of the ACB+iPACK block on analgesia and rehabilitation following TKA, large-scale randomized controlled prospective studies are required.