Kur'ân-ı Kerim'in indiği dönemde Müslümanlara yapılan uyarıların tarihi perde arkası
Behind the scenes of the warning verses sent to Muslims during the revelation of the Holy Quran
  1. Tez No: 965977
  2. Yazar: MERVE UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Şahsiyetin tekemmülü, inancın temeli ve toplumun düzeninin tesisi açısından kurucu ve öğretici rolü taşıyan vahiy; indiği dönemdeki Müslümanları kasıtlı veya kasıtsız olarak yaptığı düşünce ve davranışları konusunda uyararak dinin temelini oluşturmuştur. Çalışmamızın başlığı olan“Kur'an-ı Kerim'in İndiği Dönemde Müslümanlara Yapılan Uyarıların Perde Arkası”konusu siyeri ve sahabeyi vahiy bağlamında anlama hususunda önem taşımaktadır. Kurucu nesil olarak bu nesil her ne kadar vahyin ilk muhatabı olarak müstesna bir özelliğe sahip olsa da kendilerinin de insan olduğu ve hata yapma yoluna düşmelerinin olası olduğu unutulmamalıdır. Hazırlamış olduğumuz çalışmada; vahyin ilk muhatabı olan sahabenin bilerek veya bilmeyerek yaptığı hatalarına yönelik gönderilen uyarıların indiği dönemi, sosyal ortamı, sahabenin tarih sahnesindeki etkilerini yansıtmak ve vahyin geliş ortamını ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Revelation, which holds a foundational and instructive role in the perfection of personal character, the basis of faith, and the establishment of social order, formed the core of religion by warning the early Muslims—whether their actions were intentional or unintentional—regarding their thoughts and behaviors. The subject of our study,“Behind the Scenes of the Warning Verses Sent to Muslims During the Revelation of the Holy Quran”holds significant importance in understanding both the Prophetic biography (Sīrah) and the lives of the Companions. Although this generation was uniquely distinguished as the first recipients of divine revelation, it should not be forgotten that they were human beings capable of making mistakes. In this study, we aim to examine the context in which these warning verses were revealed—addressed to the Companions who knowingly or unknowingly made errors. We seek to reflect the sociocultural environment of the time, the impact of the Companions on the course of history, and the broader atmosphere in which the revelation was sent down.