Anonim şirketlerde taşınmazların sermaye olarak konulması
Contribution of real estate as capital in kind in joint stockcompanies
  1. Tez No: 965994
  2. Yazar: BAŞAK PELİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BERİL ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Anonim şirketler TTK m.331 hükmünde de ifade edildiği üzere kanunen yasaklanmamış her türlü ekonomik amaç ve konu için kurulabilmektedirler. Kuruluş amacı ekonomik bir fayda ve menfaat elde etmek olduğundan ortaklığa katılmak isteyen pay sahiplerinin şirkete sermaye olarak ayni sermaye unsurlarını taahhüt etmeleri de mümkün kılınmış tır. Bu noktada ayni sermaye niteliğinde olan taşınmaz da pay sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sermaye olarak taahhüt edilebilecektir. Anonim şirketlere taşınmaz mülkiyetinin ayni sermaye olarak taahhüt edilmesi, resmi şekil şartının aranmıyor oluşu, ayni sermaye olarak kabul edilebilmesi için tapu siciline şerh verilmesi koşulu ve taşınmaz mülkiyetinin üzerinde herhangi bir takyidat barındırmaması gibi aşağıda detaylıca izah edileceği üzere birtakım özel düzenlemelere tabi tutulmuştur. Tez çalışmamızda bir ayni sermaye unsuru olan taşınmaz mülkiyetinin anonim ortaklığa taahhüt edilme sürecini, taahhüt aşamasında taşınmaz mülkiyetinin devrine dair genel kurallardan istisnai olarak ayrılınan noktaların neler olduğunu; yapılan bu taahhüdün hüküm ve sonuç larını, sermaye olarak taahhüt edilen ayni sermaye unsurunun ifa edilmesi amacı ile bir tasarruf işlemi mahiyetindeki mülkiyetinin anonim şirkete geçirilmesi için yapılması gereken iş ve işlemlerin neler olduğunu, hangi adımların takip edilmesi gerektiğini ele almış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
As stated in the TCC Article 331, joint stock companies can be established for any economic purpose and subject that is not prohibited by law. Since the purpose of establishment is to obtain an economic benefit and interest, it is also possible for shareholders who want to participate in the partnership to commit in-kind capital elements as capital to the company. At this point, real estate, which is in the nature of in-kind capital, can also be committed as capital by those who want to become shareholders. The commitment of real estate ownership to joint stock companies as in-kind capital is subject to some special regulations, such as the fact that there is no official form requirement, the condition of annotating the land registry in order to be accepted as in-kind capital and the fact that the real estate ownership does not contain any restrictions, as will be explained in detail below. In our thesis study, we will examine the process of committing real estate ownership, which is an in-kind capital element, to the joint stock company, and the points that are exceptionally different from the general rules regarding the transfer of real estate ownership during the commitment phase; We have discussed the provisions and consequences of this commitment, what the work and transactions that need to be done are in order to transfer the ownership to the joint stock company, which is a savings transaction in order to fulfill the capital element in kind that is committed as capital, and what steps need to be followed.