The use of political propaganda and its impact on the political development of the African continent; A case study of the political development of Northern Nigeria
Siyasi propagandanın kullanımı ve Afrika kıtasının siyasi gelişimi üzerindeki etkisi; Kuzey Nijerya'nın siyasi gelişiminin bir vaka çalışması
  1. Tez No: 965995
  2. Yazar: HAUWA IBRAHIM EL YAKUB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHIR DIOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, siyasal propagandanın Afrika'daki siyasal gelişimi nasıl etkilediğini incelemekte olup, Kuzey Nijerya'yı örnek olay olarak ele almaktadır. Postkolonyal kuram, bağımlılık kuramı, demokratik kuram ve siyasal iletişim kuramı çerçevesinde temellendirilen bu çalışma, liberal demokrasinin evrensel bir yönetim modeli olarak empoze edilmesini eleştirmekte ve propagandanın ideolojik bağımlılığı sürdürdüğünü, yerel yönetim sistemlerini ise zayıflattığını savunmaktadır. Anketler, mülakatlar, odak grup görüşmeleri ve içerik analizini içeren karma yöntem tasarımı kullanılarak yürütülen araştırma, propagandanın siyasal algıları nasıl şekillendirdiğini, elit iktidarını nasıl meşrulaştırdığını ve kültürel olarak köklü kurumları nasıl dışladığını değerlendirmektedir. Bulgular, Batı tarzı demokrasilere yönelik yaygın bir memnuniyetsizliği ortaya koymaktadır; katılımcıların %87'si geleneksel yapılarla modern demokratik süreçleri harmanlayan hibrit modelleri tercih etmektedir. Nicel analizler, propaganda maruziyeti ile demokratik kurumlara duyulan güven arasında güçlü bir negatif korelasyon olduğunu göstermektedir. Nitel veriler ise kolonyal anlatıların hâlen siyasal söylem ve politika yapım süreçlerini etkilediğini doğrulamaktadır. Tez, Afrika'nın siyasal geri kalmışlığının sadece demokrasinin yokluğundan değil, daha çok yerel alternatif yönetim modellerini geçersiz kılmayı amaçlayan ideolojik bir baskı sürecinden kaynaklandığı sonucuna varmaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilir siyasal gelişme için yerli bilgi sistemlerini, hibrit yapıları ve kültürel bağlamlara uygun demokratik uygulamaları içeren sömürgecilikten arındırılmış bir yönetişim yaklaşımının benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how political propaganda influences political development in Africa, focusing on Northern Nigeria. Grounded in postcolonial, dependency, democratic, and political communication theories, the study critiques the imposition of liberal democracy as a universal model, arguing that propaganda perpetuates ideological dependency while undermining indigenous governance systems. Employing a mixed-methods design combining surveys, interviews, focus groups, and content analysis, the research assesses how propaganda shapes political perceptions, legitimizes elite control, and marginalizes culturally rooted institutions. Findings reveal significant disillusionment with Western-style democracy, with 87% of respondents favoring hybrid models that blend traditional and democratic structures. Quantitative results show a strong negative correlation between propaganda exposure and trust in democratic institutions, while qualitative data underscore the enduring influence of colonial narratives. The thesis concludes that Africa's political underdevelopment stems less from the absence of democracy and more from sustained ideological suppression of indigenous alternatives. It calls for a decolonized approach to governance that embraces hybrid systems, indigenous epistemologies, and context-specific democratic practices as pathways to sustainable political development.