Füzyon-fisyon bir hibrid reaktörde HyS-Cl termokimyasal çevrimiyle hidrojen üretim potansiyelinin incelenmesi
Investigation of hydrogen production potential in a fusion-fission hybrid reactor using the HyS-Cl thermochemical
  1. Tez No: 966000
  2. Yazar: ALİ KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Nükleer Mühendislik, Energy, Chemistry, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, doğal lityum soğutmalı ve UO2 yakıtlı bir füzyon-fisyon hibrid reaktörde,HyS-Cl termokimyasal çevrimi kullanılarak hidrojen üretim potansiyelini incelemektedir. LiH ve Li2C2 bileşenlerini içeren blanket geometrileriyle tasarlanan reaktörde, nötron transport denklemlerine dayalı S8-P3 çözümleme yöntemiyle SCALE4.4a nötronik kodu kullanılarak temel performans parametreleri hesaplanmıştır. Trityum üretim oranı (TBR), enerji çoğaltım faktörü (M), fisyon oranları, yanma oranları, fissil yakıt üretimi, termal güç oranı (1-ψ), toplam termal güç (Phpf) ve hidrojen üretim hızı (mH2) gibi parametreler, 5 MW/m² nötron duvar yükü altında 48 aylık işletim süreci boyunca değerlendirilmiştir. LiH blanket geometrisinde TBR 1,20562'den 1,25335'e, M 2,11404'ten 2,61708'e, ise 12,46 kg/s'den 15,88 kg/s'ye yükselmiştir. Li2C2 geometrisinde ise TBR 1,23166'dan 1,27653'e, M 2,10909'dan 2,57544'e, ise 12,43 kg/s'den 15,60 kg/s'ye ulaşmıştır. Yanma oranları LiH'de 79,80 GWd/tU, Li2C2'de 77,78 GWd/tU olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study investigates the hydrogen production potential in a natural lithium-cooled, UO 2 - fueled fusion-fission hybrid reactor utilizing the HyS-Cl thermochemical cycle. The reactor, designed with LiH and Li2C2 blanket geometries, employs the SCALE4.4 neutronics code with the S8-P3 method based on neutron transport equations to calculate key performance parameters. Parameters such as tritium breeding ratio (TBR), energy multiplication factor (M), fission rates, burn-up rates, fissile fuel production, thermal power fraction (1-ψ), total thermal power (P hpf ), and hydrogen production rate (mH2) were evaluated over a 48-month operation period under a 5 MW/m² neutron wall load. In the LiH blanket geometry, TBR increased from 1,20562 to 1,25335, M from 2,11404 to 2,61708, and from 12,46 kg/s to 15,88 kg/s. In the Li2C2 geometry, TBR rose from 1,23166 to 1,27653, M from 2,10909 to 2,57544, and from 12,43 kg/s to 15,60 kg/s. Burn-up rates reached 79,80 GWd/tU for LiH and 77,78 GWd/tU for Li2C2.