Eski Smyrna'da bir kamusal mimari örneği: Büyük Yapı
An example of public architecture in old Smyrna: Grand Building
- Tez No: 966001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Eski Smyrna (Bayraklı) Antik Kenti, İzmir İli Bayraklı İlçesi sınırları içerisinde yer almakta olup, bölgenin arkeolojik geçmişine ışık tutan en önemli yerleşim alanlarından biridir. Kentteki ilk sistemli kazı çalışmaları 1948 yılında başlatılmıştır. Zaman içinde aralıklarla devam eden bu çalışmalar, günümüzde de kesintisiz şekilde sürdürülmektedir. Gerçekleştirilen kazılar, kentin özellikle mimari gelişimi ve yerleşim dokusu hakkında önemli veriler sunmuş; son yıllarda ise araştırmalar, sivil mimari örneklerinin yanı sıra kamusal yapıların da ayrıntılı şekilde incelenmesine odaklanmıştır. Bu kapsamda, 2018 yılında kentin güneydoğusunda, şehir surunun hemen batısında başlatılan kazı çalışmaları, büyük ölçekli bir yapının varlığını ortaya koymuştur. Yapının ilk evresinde doğu-batı doğrultusunda uzanan üç büyük odaya sahip olduğu; ikinci evrede ise bu odaların güneyine eklendiği anlaşılan dördüncü bir odanın varlığı tespit edilmiştir. Boyutları ve plan düzeni itibarıyla dikkat çeken bu yapı, literatürde“Büyük Yapı”olarak adlandırılmıştır. Kent suruna bitişik biçimde inşa edilen Büyük Yapı'nın dört odadan oluştuğu anlaşılmaktadır. Güneyde yer alan odanın tabanı, diğerlerinden farklı olarak kireç harçla kaplanmış olup, bu uygulama antik kentte bugüne kadar belgelenmiş ilk örnek olması açısından dikkat çekicidir. Yapının üçüncü ve dördüncü evrelerinde kuzey ve güney yönlerine yeni bölümlerin eklendiği, kazı verileriyle belirlenmiştir. Kazı çalışmaları sırasında ele geçen arkeolojik buluntular, yapının inşa süreci ve kullanım kronolojisine dair önemli bilgiler sağlamaktadır. Oda ölçüleri, duvar teknikleri ve giriş düzenlemeleri, yapının kamusal nitelikli bir işlev taşıdığını göstermektedir. Öte yandan, alan içerisinde yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkartılan ve ilk inşa evresinden itibaren eklenen bölümlerle birlikte büyük bir yapı kompleksine dönüşen, ayrıca kentte inşa edilmiş diğer Klasik Dönem konutlarıyla birlikte bütünlük içeren Büyük Yapı kentsel ölçekte önemli bir işleve sahip olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Old Smyrna (Bayraklı) is located within the borders of Bayraklı District of İzmir Province and is one of the most important settlements shedding light on the archaeological past of the region. The first systematic excavations in the city were started in 1948. These studies, which have continued intermittently over time, continue uninterruptedly today. The excavations have provided important data on the architectural development and settlement pattern of the city; in recent years, research has focused on the detailed study of civil architecture as well as public buildings. In this context, the excavations started in 2018 in the southeast of the city, just west of the city wall, revealed the presence of a large-scale building. In the first phase of the building, it was found that it had three large rooms extending in the east-west direction; in the second phase, a fourth room was added to the south of these rooms. This building, which attracts attention in terms of its dimensions and plan layout, is called the“Great Building”in the literature. It is understood that the Great Building, which was built adjacent to the city wall, consists of four rooms. The floor of the room in the south was covered with lime mortar unlike the others, and this practice is remarkable as it is the first documented example in the ancient city. Excavation data revealed that new sections were added to the north and south sides in the third and fourth phases of the building. The archaeological finds recovered during the excavations provide important information about the construction process and the chronology of use of the building. Room dimensions, wall techniques and entrance arrangements indicate that the building had a public function. On the other hand, the Great Building, which was uncovered as a result of the excavations in the area and which has turned into a large building complex with the sections added since the first construction phase, and which is integrated with the other Classical Period residences built in the city, must have had an important function on an urban scale.