Yara iyileşmesinde kullanılmak üzere bitkisel ve doğal kaynaklı etkin madde içeren nanopartikül yüklü film şeklinde yara örtüsü formülasyonlarının hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation of nanoparticles loaded wound dressing formulations as film including herbal and natural drugs to be used in wound healing
- Tez No: 966003
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Yara örtüleri, yara sebebiyle oluşan hasarlı bariyeri geçici olarak telafi etmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için dışarıdan destekleyici olarak kullanılan, doku ile uyumlu materyallerdir. Yara bölgesini kurutmaya yönelik uzun yıllar süren yanlış yara bakımlarının ardından nemli ortam sayesinde yara dokusundaki epitelizasyonun hızlandığı tespit edilmiştir. Bu sebeple son yıllarda hidrofilik yapılı film formunda hazırlanmış yara örtüleri odak noktası haline gelmiştir. Yara tedavisinde tercih edilen tedavi yaklaşımlarından biri yara iyileştirici etkisi bilinen Hypericum perforatum (H.perforatum) gibi tıbbi bitkilerin kullanımıdır. Bunun yanı sıra açık yaraların çoğunluğunda mikrobiyal kontaminasyon tespit edilmektedir ve iki yönlü tedavinin gerçekleştirilmesi için antimikrobiyal ilaç kullanımı da gerekmektedir. Borik asit ve sodyum pentaborat pentahidrat antiseptik ve antiviral aktivitelerinden dolayı çeşitli farmasötik formülasyonlarda aynı zamanda derin yara tedavilerinde kullanılan bor türevleridir. Bu avantajlar nedeniyle H.perforatum ve borik asitin bir yara örtüsünde birlikte kullanımı ile sinerjistik etki oluşturabilecek, yerel bir yara örtüsünün üç boyutlu (3B) olarak geliştirilebileceği hipotezi ile bu tez çalışması planlanmıştır. Tez sürecinde H.perforatum içeren PCL nanopartikülleri ve borik asit içeren kitozan 3B film formülasyonları ayrı ayrı geliştirilip karakterizasyon çalışmaları yapılarak ve deneysel tasarım ile belirlenen optimize nanopartikül ve 3B film formülasyonlarının kombinasyonuyla H.perforatum yüklü nanopartikül ve borik asit içeren 3B basılmış kitozan yara örtüsü formülasyonu geliştirilmiştir. Formülasyonların karakterizasyonu için nanopartiküllerde zeta potansiyel, partikül büyüklüğü ve partikül büyüklük dağılımı, etkin madde yükleme etkinliği ve in vitro etkin madde çözünme hızı çalışmaları yapılmıştır. Filmler ve nanopartikül yüklü yara örtüleri için kalınlık, şişme derecesi, etkin madde yükleme etkinliği ve in vitro etkin madde çözünme hızı çalışmaları, gerilme direnci analizi, adezyon incelemeleri yapılmıştır. SEM ve Mikro-BT ile 3B yapıları analiz edilmiştir. Yara örtüsünün Mikro-BT analizleri ile diğer analizlerde tespit edemediğimiz katmanlı yapısı ve dokusu detaylı olarak incelenebilmiştir. Ayrıca antimikrobiyal aktivite ve hücre kültürü deneyleri ile sitotoksisite ve scratch assay testleri gerçekleştirilmiştir. Ratlarda yara modeli oluşturularak yara örtüsünün in vivo etkisi incelenmiş ardından yapılan histopatolojik testler ve dokuda Mikro-BT ile yapılan analizler ile geliştirilen yara örtüsü formülasyonunun yara iyileştirme etkisi tespit edilmiştir. Tüm in vitro ve in vivo testler sonucunda nanopartiküle yükleme ile H.perforatum stabilitesi artırılmış, borik asitin hemen salımı ve hiperisinin uzun süre salımını sağlayan, adezif, yeterli derecede şişerek dokuda destek sağlayabilen, yeterli direnç ve elastikiyette yara örtüsü elde edilebilmiştir. Histopataloji ve Mikro-BT sonuçlarına göre H.perforatum'un tek başına veya borik asit ile birlikte kullanımının, yara iyileşmesinde enflamasyonu azaltarak fibroblast aktivitesini artırdığı, epitelizasyonu hızlandırdığı ve damarlanmayı destekleyerek 7 günde %70'ten fazla iyileşme tespit edilmiştir. Sonuç olarak tezde hedeflendiği şekilde yara tedavisinde tek ilaç şekli ile kombine tedavi sağlayabilecek ve böylece acı vermeden kolayca uygulanabilecek, tedavi sürecinde boyutu değişen yaraya uygun boyutta hastaya özel olarak hazırlanabilen, ülkemiz doğal kaynaklarının kullanımını sağlayan, 3B basılmış modern yara örtüsü hazırlanmış ve yerel ilaç şekli olarak üretime kazandırılmaya hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wound dressings are biocompatible materials applied externally to temporarily compensate for the damaged barrier caused by the wound and to accelerate healing. After many years of incorrect wound care focused on drying the wound area, it has been determined that epithelialisation is accelerated in the moist environment. Therefore, recently, wound dressings prepared in the form of hydrophilic films have become the focus. One of the preferred treatment approaches in wound treatment is the use of medicinal plants such as Hypericum perforatum (H.perforatum), which is known for its wound healing effect. In addition, microbial contamination is frequently observed in open wounds and the use of antimicrobial agents is also necessary to enable dual-function therapy. Boric acid and sodium pentaborate pentahydrate, derivatives of boron, are used in various pharmaceutical formulations and in the treatment of deep wounds due to their antiseptic and antiviral activities. Based on these advantages, this thesis was planned with the hypothesis that a local wound dressing could be developed in three dimensions (3D) with the synergistic effect of using H.perforatum and boric acid together in a wound dressing. During the thesis process, PCL nanoparticles containing H.perforatum and chitosan 3D film formulations containing boric acid were developed separately, and characterization studies were performed, and a 3D printed chitosan wound dressing formulation containing H.perforatum-loaded nanoparticles and boric acid was developed with the combination of optimised nanoparticle and 3D film formulations determined by experimental design. For the characterization of the formulations, zeta potential, particle size and particle size distribution, drug loading efficiency and in vitro drug dissolution studies were conducted in nanoparticles. Thickness, swelling degree, drug loading efficiency and in vitro drug dissolution studies, tensile strength analysis, and adhesion studies were conducted for films and nanoparticle-loaded wound dressings. 3D structures were analysed with SEM and Micro-CT. With the Micro-CT analyses of the wound dressing, the layered structure and texture that could not be detected in other analyses could be examined in detail. In addition, antimicrobial activity and cell culture experiments were performed with cytotoxicity and scratch assay tests. The in vivo effect of the wound dressing was examined by creating a wound model in rats, and then the wound healing effect of the developed wound dressing formulation was determined with histopathological tests and tissue analyses by Micro-CT. As a result of all in vitro and in vivo tests, the stability of H.perforatum was increased by loading it with the nanoparticle, and a wound dressing that provided immediate release of boric acid and sustained release of hypericin was adhesive, could provide support in the tissue by sufficient swelling, and had sufficient strength and elasticity could be obtained. According to the histopathology and Micro-CT results, it was determined that the use of H.perforatum alone or together with boric acid reduced inflammation in wound healing, increased fibroblast activity, accelerated epithelisation and supported vascularisation, and obtained wound healing more than 70% recovery in 7 days. As a result, a 3D printed modern wound dressing that can provide combined treatment with a single dosage form in wound treatment as targeted in the thesis and thus can be easily applied without causing pain, can be prepared specifically for the patient in a size appropriate for the wound that changes in size during the treatment process, and enables the use of our country's natural resources has been prepared and made ready to be put into production as a local dosage form.