Burdur ili Çavdır ilçesindeki keçi yetiştiriciliğinin güncel yapısının incelenmesi
Investigation of current structure of goat breeding in Çavdır district of burdur province
- Tez No: 966010
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİYE ÖZÇELİK, DOÇ. DR. AHMET CUMHUR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışma Burdur ili Çavdır ilçesindeki merkeze bağlı köylerde keçi yetiştiriciliğinin güncel yapısının incelenmesi, mevcut durumunun ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri Çavdır ilçesine bağlı köylerde yer alan 48 keçi işletmesinden yetiştiricilerle yüz yüze yapılan anketler ile elde edilmiştir. Anket formu işletmenin demografik bilgileri, barınak ve çevre düzenlemesi ile ilgili bilgiler, işletmedeki bakım-besleme yöntemleri, işletmedeki sağım yöntemleri ve çiftlik yönetimi gibi konuları kapsamaktadır. Araştırma sonucunda ankete katılan yetiştiricilerin aile üye sayısı ortalaması 4,04, ortalama yetiştiricilik yapılma süresi 20, 90 yıl olarak tespit edilmiştir. Yetiştiricilerin eğitim durumlarının %85,42 ilkokul mezunu oldukları, günlük işlerle %93,75 aile fertlerinin uğraştıkları görülmüştür. Araştırma kapsamında incelenen işletmelerde işletme şeklinin %79,17 yarı göçer olduğu, barınak tiplerinin yarı açık barınak (%87,50) şeklinde olduğu belirlenmiştir. İşletmelerde %97,92 oranında altlık kullanılmadığı, çatı malzemesi olarak çoğunlukla branda (%87,50) kullanıldığı saptanmıştır. İncelenen işletmelerde yetiştiricilerin hayvanlara yemi kış aylarında verdiği, keçi başına verilen günlük yem miktarının 301,89 gr, oğlak başına verilen günlük yem miktarının 198,38 gr olduğu tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında incelenen işletmelerde yer alan oğlakların tümünün sütü kendilerinin emerek aldığı, doğumdan sonra 5.haftada kaba ve kesif yem almaya başladıkları, 2.haftada su içtikleri görülmüştür. Çalışmada işletmelerde sağımın %60,42 oranında, meme temizliğinin %81,25 oranında, kırkımın %64,58 oranında yapılmadığı saptanmıştır. İncelenen işletmelerin hepsinin Birliklerden Bilgi desteği aldıkları belirlenmiştir. Araştırma kapsamında incelenen işletmelerde yapılan anket sonucu tespit edilen en önemli sorunlar sırasıyla; yaban hayvanları (47,92), mera (%37,50) ve su (%31,25) su sorunu olmuştur. Çalışma sonucunda; araştırmanın yürütüldüğü Burdur ili Çavdır ilçesinde yer alan keçi işletmelerinde, her ne kadar ilgili kurumlardan bilgi desteği alınıyor olsa da, yetiştiriciliğin hala ilkel yöntemlerle yapıldığı, keçilerden elde edilen ürünlerin gereğince değerlendirilemediği, yetiştiricilerin sorunlarına çözüm bulunmasında sıkıntılar olduğu dikkat çeken unsurlar olmuştur. Yetiştiricilerin sorunlarına çözüm bulunması, yetiştiricilerin bilgi desteğinin artırılması; yetiştiricilerin işletmelerine daha fazla özen göstermelerine neden olacak, bunun sonucunda keçi yetiştiriciliğinin gelecekte daha önemli bir noktaya geleceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the current structure of goat breeding in the villages affiliated to the center of Çavdır district of Burdur province and to reveal its current situation. The data of the study were obtained through face-to-face surveys conducted with breeders from 48 goat farms located in the villages affiliated to Çavdır district. The survey form covers topics such as demographic information of the farm, information on shelter and landscaping, maintenance-feeding methods in the farm, milking methods in the farm and farm management. The research revealed that the average number of family members among the breeders participating in the survey was 4.04, and the average length of time in the business was 20.90 years. It was observed that 85.42% of the breeders were primary school graduates, and 93.75% of the family members were responsible for daily chores. In the farms examined within the scope of the research, it was determined that 79.17% of the farms were semi-nomadic, and the type of shelter was semi-open (87.50%). It was determined that 97.92% of the farms did not use bedding, and tarpaulin was mostly used as roof material (87.50%). It was determined that breeders in the farms examined fed their animals during the winter months, and that the daily feed per goat was 301.89 g and per kid was 198.38 g. It was observed that all of the goat kids in the farms examined within the scope of the study received their own milk, began receiving roughage and concentrated feed in the 5th week after birth, and began drinking water in the 2nd week. The study found that milking, udder cleaning, and shearing were not performed in 60.42% of the farms, 81.25%, and 64.58% of the farms. All of the farms examined were found to receive information support from the unions. The most significant problems identified in the surveys conducted at the farms examined as part of the research were, in order, problems with wild animals (47.92%), pasture (37.50%), and water (31.25%) The study concluded that, despite receiving informational support from relevant institutions, goat farming practices in the Çavdır district of Burdur province, where the study was conducted, are still characterized by primitive methods, inadequate utilization of goat products, and challenges in finding solutions to breeders' problems. Finding solutions to breeders' problems and increasing informational support will encourage breeders to prioritize their operations, and as a result, goat farming is expected to become even more important in the future.