Antipsikotik ajan olan kariprazin'in hassas tayini için elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
Development of an electrochemical sensor for the sensitive determination of the antipsychotic agent cariprazine
  1. Tez No: 966012
  2. Yazar: EDOH NICODEME GABIAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması, bir antipsikotik ajan olan Kariprazin (KAPZ) için doğru ve güvenilir bir elektrokimyasal sensör geliştirilmesine odaklanmaktadır. KAPZ, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde önemli bir ilaçtır, ancak biyolojik sıvılardaki düşük konsantrasyonları ve diğer bileşiklerle etkileşimleri nedeniyle tespiti zordur. Bu çalışmada, bor nitrür kuantum noktaları (BNKN) kullanılarak elektrokimyasal olarak KAPZ tespiti yapabilen bir sensör tasarlanmıştır. BNKN, geniş yüzey alanları ve üstün elektriksel iletkenlikleri sayesinde elektrokimyasal uygulamalarda önemli avantajlar sunmaktadır. BNKN tabanlı bir elektrokimyasal sensör, KAPZ'in hassas ve seçici tespiti için geliştirilmiştir. BNKN; basit bir tek adımlı hidrotermal yöntemle sentezlenmiş ve yüksek kaliteli, monodispers kuantum noktaları elde edilmiştir. Bu noktalar mükemmel floresans özellikleri göstermektedir. Yapısal ve optik analizler; X-ışını kırınımı (XRD), UV-görünür ve fotolüminesans (PL) spektroskopisi yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Sensör, geniş bir doğrusal yanıt aralığı (0,02 µM–1 µM) ve düşük bir tespit limitine (6,89 nM) sahip olup, karmaşık matrislerde KAPZ'in iz düzeyde analizini mümkün kılmaktadır. Döngüsel voltametri (CV) ve diferansiyel puls voltametri (DPV) gibi elektrokimyasal teknikler, KAPZ için belirgin bir oksidasyon piki tespit etmiştir. Sensörün performansı, farmasötik formülasyonlar ve spike edilmiş biyolojik örneklerde doğrulanmış ve iyi geri kazanım oranları ile yeniden üretilebilirlik göstermiştir. Bu BNKN tabanlı sensör, KAPZ tespiti için güvenilir bir yöntem olup, farmasötik kalite kontrolü ve klinik tanı uygulamaları için potansiyel kullanımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the development of an electrochemical sensor for accurate and reliable determination of Cariprazine (CAPZ), an antipsychotic agent. CAPZ is a crucial pharmaceutical used in the treatment of psychiatric disorders; nonetheless, its detection is challenging due to its low concentrations in biological fluids and interactions with other compounds. In this study, a sensor capable of electrochemically detecting CAPZ was designed using boron nitride quantum dots (BNQDs). BNQDs provide notable benefits in electrochemical applications, thanks to their extensive surface area and superior electrical conductivity. A BNQDs-based electrochemical sensor was created for the sensitive and selective detection of Cariprazine (CAPZ). The BNQDs were synthesized via a simple one-step hydrothermal method, yielding high-quality, monodisperse quantum dots with excellent fluorescence properties. Structural and optical analyses were conducted using XRD, UV-visible, and PL spectroscopy. The sensor demonstrated a wide linear range (0.02 µM–1 µM) and a low detection limit (6.89 nM), enabling trace KAPZ analysis in complex matrices. Electrochemical techniques, including CV and DPV, identified a distinct oxidation peak for CAPZ. The effectiveness of the sensor was confirmed when tested with pharmaceutical mixtures and artificially enhanced biological samples, demonstrating reliable recovery and consistent results. This BNQDs-based sensor is a reliable tool for CAPZ detection with potential applications in pharmaceutical quality control and clinical diagnostics.