Yeme bozukluğu tanısı alan çocukların beslenme durumu akut stres düzeyleri ve ebeveynlerinin beslenme bilgi düzeylerinin ı̇ncelenmesi
Examination of nutritional status, acute stress levels and nutritional awareness levels of children diagnosed with eating disorders
  1. Tez No: 966020
  2. Yazar: NALAN BEYZA GÜNDOĞU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ÇAKMAK KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, Kırklareli Semt Polikliniği'nde yeme bozukluğu tanısı alan adolesanların beslenme durumları, akut stres düzeyleri, fiziksel aktivite düzeyleri ve ebeveynlerinin beslenme bilgi düzeylerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, anoreksiya nervoza, bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu, pika, ruminasyon bozukluğu ve kaçıngan/kısıtlayıcı yeme bozukluğu tanılı çocukları kapsamaktadır. Çalışmada, adolesanların antropometrik ölçümleri, besin tüketim kayıtları, Akdeniz Diyeti Kalitesi Ölçeği, Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği ve Fiziksel Aktivite Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Ebeveynlerin beslenme bilgi düzeyleri ise YETBİD Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bulgular, çocukların beslenme durumlarında yetersizlikler olduğunu, özellikle enerji ve bazı mikro besin ögesi alımlarının önerilen düzeylerin altında kaldığını göstermiştir. Kız katılımcılarda beden imajı memnuniyetsizliği ve kısıtlayıcı beslenme davranışları daha sık gözlenirken, erkeklerde düzensiz beslenme ve kas geliştirme eğilimleri belirginleşmiştir. Travma sonrası stres belirtileri, yeme bozukluğu türüne ve cinsiyete bağlı olarak farklılık göstermiş, aile içi iletişim ve ebeveyn tutumlarının beslenme davranışları üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerin beslenme bilgi düzeylerinin, çocukların beslenme alışkanlıklarını şekillendirmede önemli bir rol oynadığı ortaya konmuştur. Çalışma, yeme bozukluğu olan adolesanların ve ebeveynlerinin durumlarının multidisipliner bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini vurgulamakta ve literatüre ebeveyn-adolesan ilişkileri bağlamında katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the nutritional status, acute stress levels, physical activity levels, and parental nutritional knowledge of children diagnosed with eating disorders at the Kırklareli Community Polyclinic. The research included adolescent diagnosed with anorexia nervosa, bulimia nervosa, binge-eating disorder, pica, rumination disorder, and avoidant/restrictive food intake disorder. Data were collected using adolescents' anthropometric measurements, dietary intake records, the Mediterranean Diet Quality Index, the Post-Traumatic Stress Disorder Scale, and the Physical Activity Scale. Parental nutritional knowledge was assessed using the YETBİD Scale. Findings revealed deficiencies in the children's nutritional status, with energy and certain micronutrient intakes falling below recommended levels. Body image dissatisfaction and restrictive eating behaviors were more prevalent among female participants, while irregular eating patterns and muscle-building tendencies were more prominent among males. Post-traumatic stress symptoms varied depending on the type of eating disorder and gender, and family communication and parental attitudes were found to influence eating behaviors. The nutritional knowledge of parents was shown to play a significant role in shaping children's eating habits. The study emphasizes the need for a multidisciplinary approach to address the conditions of adolescents with eating disorders and their parents, contributing to the literature in the context of parent-child relationships.