MC4R RS17782313 gen polimorfizmi egzersize bağlı yağ oksidasyonu hızını etkiler mi?
Does the MC4R RS17782313 gene polymorphism affect the rate of exercise-induced fat oxidation?
- Tez No: 966019
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İPEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, düzenli spor yapmayan bireylerde MC4R rs17782313 Gen Polimorfizminin egzersize bağlı yağ oksidasyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 20-30 yaş aralığında, egzersiz açısından sağlık kısıtlaması olmayan sedanter 48 gönüllü erkek dahil edilmiştir. Katılımcılar, VO2 (oksijen tüketimi), RQ (solunum katsayısı) ve substrat kullanımı ölçümlerinin yapıldığı artan şiddette egzersiz testine tabi tutulmuştur. Yağ ve karbonhidrat oksidasyon oranları, solunum gazı analizinden elde edilen verilere dayanarak hesaplanmıştır. Katılımcılar genotiplerine göre (riskli C-allel taşıyıcıları ve TT homozigotları) gruplandırılmış, VO2, RQ, FAT (yağ), CHO (karbonhidrat) ve VKİ (vücut kitle indeksi) açısından grup ortalamaları istatistiksel testlerle karşılaştırılmıştır. Veriler IBM SPSS 24 programı ile analiz edilmiş ve gruplar arası farklar Wilcoxon testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada, katılımcıların VKİ ve vücut ağırlığı değerlerinin genotiplere göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05). Sonuçlar: Bu bulgular, MC4R rs17782313 polimorfizminin yüksek yağ kütlesiyle ilişkili olabileceğini, ancak egzersiz sırasında akut yağ oksidasyon süreçlerini doğrudan etkilemediğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, söz konusu varyantın obezite riskine katkısı, büyük olasılıkla yağ kullanımındaki metabolik sınırlamalardan (kas dokusunda yağ asitlerinin oksidasyon kapasitesi, mitokondriyal etkinlik ya da egzersize bağlı lipoliz gibi fizyolojik süreçlerdeki yetersizlikler) ziyade, enerji alımını etkileyen davranışsal (yemek yeme sıklığı, tercihleri ve kontrol becerisi) ve nöroendokrin (beyin ve hormonlar arasındaki iletişim ağı) mekanizmalar aracılığıyla gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of the MC4R rs17782313 gene polymorphism on exercise-induced fat oxidation in individuals who do not engage in regular physical activity. Material and Method: A total of 48 sedentary male volunteers aged between 20 and 30 years, with no health restrictions for exercise, were included in the study. Participants underwent a graded exercise test during which VO₂, RQ, and substrate utilization were measured. Fat and carbohydrate oxidation rates were calculated based on data obtained from respiratory gas analysis. Participants were grouped according to their genotype (risk C-allele carriers and TT homozygotes), and group means for VO₂, RQ, FAT, CHO, and BMI were compared using statistical tests. Data were analyzed using IBM SPSS 24 software, and differences between groups were evaluated with the Wilcoxon test. Results: The study found that body mass index (BMI) and body weight values differed significantly among the genotypes (p0.05). Conclusions: These findings suggest that the MC4R rs17782313 polymorphism may be associated with higher body fat mass, but it does not appear to directly affect acute fat oxidation processes during exercise. Therefore, the contribution of this genetic variant to obesity risk is more likely mediated through behavioral and neuroendocrine mechanisms influencing energy intake, rather than through metabolic limitations in fat utilization.