Çoklu zekâ kuramı temelli teknoloji destekli matematik öğretim uygulamalarının diskalkuli riskli öğrencilerin bilişsel öğrenmelerine etkisi
The effect of multiple intelligence theory-based technology-supported mathematics teaching practices on the cognitive learning of students with dyscalculia risk
- Tez No: 966045
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Bu araştırmada çoklu zekâ kuramı temelli teknoloji destekli matematik öğretim uygulamalarının diskalkuli riskli öğrencilerin bilişsel öğrenmelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel yöntem bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ön test/son test içeren nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise nicel bulguları tamamlayıcı nitelikte olan araştırmacı günlükleri tutulmuş, öğrenciler ve sınıf öğretmenleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, üçüncü sınıfta öğrenim gören diskalkuli riskli altı öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken“3. Sınıf İçin Geliştirilen 1.Matematik Başarı Testi”,“Sınıf Öğretmenlerinin Görüşleri”,“Diskalkuli Kontrol Listesi”ve“Öğrenci Tanıma Formu”kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak ise:“Çoklu Zekâ Alanları Değerlendirme Ölçeği”,“Matematik Başarı Testi”,“Araştırmacı Günlükleri ve ”Yarı Yapılandırılmış Görüşmeler“ kullanılmıştır. Uygulama süreci, toplam 18 ders saatini kapsayan bir ders planı doğrultusunda yürütülmüştür. Bulgular: Yapılan normallik testleri sonucunda diskalkuli riskli öğrencilerin ön test ve son test puanlarının normal dağılım gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to, examine the effects of technology-supported mathematics teaching practices based on multiple intelligence theory on the cognitive learning of students at risk for dyscalculia. Method: The study employed a combination of quantitative and qualitative methods. In the quantitative part of the study, a single-group pre-test/post-test experimental design was used from among quantitative research methods that include pre-tests and post-tests. In the qualitative part of the study, researcher journals complemented the quantitative findings, and semi-structured interviews were conducted with students and classroom teachers. The study group consisted of six third-grade students at risk for dyscalculia. The study group was determined using the“1st Math Achievement Test Developed for 3rd Grade,”“Classroom Teachers' Opinions,”the“Dyscalculia Checklist,”and the“Student Identification Form.”Data collection tools in the study included the“Multiple Intelligence Domains Assessment Scale,”the“Mathematics Achievement Test,”“Researcher Journals,”and“Semi-Structured Interviews.”The implementation process was carried out in accordance with a lesson plan encompassing a total of 18 lesson hours. Findings: As a result of the normality tests conducted, it was concluded that the pre-test and post-test scores of students at risk for dyscalculia showed a normal distribution.