Süsleme tekniklerinin uygulandığı longalar ve sirtoların Türk müziği keman öğretiminde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the usability of longas and sirtos with ornament techniques in Turkish music violin teaching
- Tez No: 966057
- Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Türk müziğinde teknik becerilerin kazandırılmasında kullanılan eserler arasında yer alan longa ve sirto formlarındaki eserler; melodik yapıları, tartım çeşitlilikleri ve süsleme tekniklerinin uygulanmasına elverişli olmaları yönü ile çalgı öğretiminde önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda; Türk müziği keman öğretiminde süsleme tekniklerinin rolü, icra üslubunun şekillenmesinde belirleyici bir ifade unsuru olarak önemli bir yer tutmaktadır. Süsleme tekniklerinin sistemli biçimde aktarılmasına yönelik materyallerin sınırlı olması, özellikle genç kuşak icracıların teknik açıdan gelişimini olumsuz etkilemektedir. Meşk sisteminin bazı yönlerden teknik aktarımda yetersiz kalması, yazılı ve uygulamaya dönük kaynaklara duyulan ihtiyacı daha belirgin hâle getirmektedir. Bu araştırmada; longa ve sirto formundaki eserlerin melodik ve teknik unsurlarından yararlanılarak Türk müziği keman öğretiminde süsleme tekniklerinin kullanımına yönelik öğretim materyallerinin oluşturulması ve uzman görüşleri doğrultusunda kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini; 111 longa ve 106 sirto olmak üzere 217 adet eser oluşturmaktadır. Örneklem kümesi; amaçlı örneklem türü kullanılarak belirlenen ölçütler doğrultusunda süsleme tekniklerinin tamamına uygunluk gösteren eserler seçilerek oluşturmuştur. Araştırmada veriler; literatür taraması, doküman incelemesi, arşiv incelemesi ve uzman görüşü ve anket veri toplama teknikleri kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler üzerinde; kategorisel ve betimsel içerik analizi yapılmıştır. Sonuç olarak; çalışma grubunu oluşturan öğretim elemanlarının görüşleri doğrultusunda, longalar ve sirtolar üzerinde uygulanan süsleme tekniklerinin belirlenen ölçütlere uygun olduğu ve Türk müziği keman öğretiminde kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the works used to develop technical skills in Turkish music, the longa and sirto forms hold an important place in instrumental instruction due to their melodic structures, rhythmic diversity, and suitability for ornamentation techniques. In this context, the role of ornamentation techniques in Turkish music violin instruction is significant as an expressive element shaping performance style. The limited availability of materials for systematic transmission negatively affects the technical development of younger performers. Certain aspects of the meşk system are insufficient for technical transfer, further highlighting the need for written and practice-oriented resources. This study aims to create instructional materials for using ornamentation techniques in Turkish music violin instruction by utilizing melodic and technical elements of works in the longa and sirto forms, and to evaluate their applicability based on expert opinions. The study employed a qualitative method and survey model. The population consists of 217 works, including 111 longas and 106 sirtos. The sample was formed by selecting works meeting all criteria for ornamentation techniques through purposive sampling. Data were obtained via literature review, document analysis, archive examination, expert opinion, and questionnaires. The data were analyzed using categorical and descriptive content analysis. As a result, based on instructor opinions, ornamentation techniques applied to the longas and sirtos met the criteria and could be used in Turkish music violin instruction.