Türkiye'deki İslam iktisadı ve finansı lisansüstü programlarının öğrenim gören uluslararası öğrenciler perspektifinden değerlendirilmesi
An evaluation of postgraduate programs in Islamic economics and finance in Türkiye from the perspective of international students
- Tez No: 966064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, Türkiye'de sunulan İslam iktisadı ve finansı lisansüstü programlarının, ülkede öğrenim gören uluslararası öğrencilerin bakış açısıyla değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Son yıllarda Türkiye, İslam iktisadı ve finansı alanında uluslararası bir önem kazanmış ve bu alanda lisansüstü eğitim olanakları sunmaya başlamıştır. Ancak, söz konusu programların uluslararası öğrenciler tarafından nasıl algılandığı ve katılımcıların eğitimin kalitesi, içeriği ve öğretim yöntemlerine ilişkin görüşleri daha önce sistematik olarak araştırılmamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki farklı üniversitelerde İslam iktisadı ve finansı lisansüstü programlarına devam eden uluslararası öğrencilerin deneyimlerini anlamak ve değerlendirmek amacıyla nicel araştırma yöntemlerini kullanacaktır. Araştırma, farklı ülkelerden öğrencilerin katılımıyla yürütülecek anketler aracılığıyla, öğrencilerin programlarla ilgili memnuniyet düzeylerini ve algılarını kapsamlı bir şekilde ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the graduate programs in Islamic economics and finance offered in Turkey from the perspective of international students studying in the country. In recent years, Turkey has gained international recognition in the field of Islamic economics and finance and has begun offering graduate education opportunities in this area. However, how these programs are perceived by international students, and their opinions regarding the quality, content, and teaching methods of the education, have not been systematically investigated before. This study will employ quantitative research methods to understand and assess the experiences of international students enrolled in graduate programs in Islamic economics and finance at various universities in Turkey. Through surveys conducted with students from different countries, the research aims to comprehensively reveal students' satisfaction levels and perceptions regarding these programs.