Kullanılmış atık lastik ve biyokütle karışımlarından piroliz yolu ile yakıt üretiminin deneysel incelenmesi
Detailed examination of the fuel production process via prolysis form used waste tires and biomass mixtures
  1. Tez No: 966093
  2. Yazar: BUSE BÜŞRA ATALAY KAYNAKYEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması ile atık lastikler ve biyo yağ atıklarının piroliz yöntemiyle işlenerek aromatik bileşenlerin üretimini maksimize etmeyi ve sıvı ürün eldesini artırmayı amaçlamaktadır. İlk deney setinde, atık lastikler 400°C sıcaklık ve 15 dakika süreyle, farklı katalizörlerle (HZSM-5, Nikel-Kobalt, Platinyum-Vanadyum) ve katalizörsüz olarak pirolize tabi tutulmuştur. Deney sonuçları, HZSM-5 katalizörünün, 100 g hammadde üzerinden 38 g ile en yüksek sıvı ürün verimini sağladığını ve bu ürünün aromatik bileşen açısından zengin olduğunu ortaya koymuştur. HZSM-5'in yüksek performansı nedeniyle, eş piroliz deneylerinde bu katalizör tercih edilmiştir. Eş piroliz çalışmaları, lastik ve biyo yağ oranları değiştirilerek farklı deney koşullarında gerçekleştirilmiştir. Özellikle lastik ve biyo yağın %50:50 oranında karıştırıldığı deneyde, 300 g hammadde üzerinden 185 g sıvı ürün elde edilmiştir. Sonuçlar, biyo yağ oranı arttıkça sıvı ürün veriminin belirgin şekilde yükseldiğini göstermektedir. Tüm sıvı ürünler GC-MS analizi ile incelenmiş, hidrokarbon türlerine ayrıştırılmış ve ürün kompozisyonu detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu analizler, aromatik bileşen üretiminde ve sıvı ürün geri kazanımında önemli iyileşmeler sağlandığını ortaya koymuştur. HZSM-5 katalizörü ile gerçekleştirilen piroliz ve eş piroliz işlemleri, atık lastikler ve biyo yağları değerli sıvı ürünlere dönüştürmek için son derece etkili bir yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Bu çalışma sonuçları, sürdürülebilir atık yönetimi ve kaynak geri kazanımı için ölçeklenebilir bir çözüm olarak endüstriyel uygulamalar için bir yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to maximize the production of aromatic compounds and increase the yield of liquid products by pyrolysis of waste tires and bio-oil waste. In the first set of experiments, waste tires were subjected to pyrolysis at 400°C for 15 minutes with different catalysts (HZSM-5, Nickel-Cobalt, Platinum-Vanadium) and without catalyst. The experimental results revealed that the HZSM-5 catalyst yielded the highest liquid product yield of 38 g per 100 g of feedstock and this product was rich in aromatic components. Due to the superior performance of HZSM-5, this catalyst was preferred in the co-pyrolysis experiments. Co-pyrolysis studies were carried out under different experimental conditions by varying the tire and bio-oil ratios. Especially in the experiment where tire and bio-oil were mixed in a 50:50 ratio, 185 g of liquid product was obtained from 300 g of feedstock. The results show that the yield of liquid product increases significantly as the bio-oil ratio increases. All liquid products were analyzed by GC-MS analysis, separated into hydrocarbon species and the product composition was evaluated in detail. These analyses revealed significant improvements in aromatic component production and liquid product recovery. Pyrolysis and co-pyrolysis processes with HZSM-5 catalyst proved to be a highly effective method to convert waste tires and bio oils into valuable liquid products. This study provides an important reference for industrial applications, offering a scalable solution for sustainable waste management and resource recovery.