Fondements de la relation entre la machine et l'organisme
Makine ve organizmadaki ilişki
- Tez No: 966098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ASLANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Descartes'tan başlayarak Kant, Uexküll ve Goldstein üzerinden Canguilhem'e uzanan felsefi tartışmalarda, organizma ile makine arasındaki ilişki farklı kavramsal çerçeveler içinde yeniden yorumlanmıştır. Bu süreçte temel sav, canlıların özünde normatif olduğu ve dolayısıyla organizma ile makine arasındaki farkın derece değil, tür farkı olarak anlaşılması gerektiğidir. Söz konusu çalışma, mekanik açıklamanın sınırlarını ve tekniğin yaşamın organik dışsallaştırması olarak taşıdığı yaratıcı özerkliği ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting with Descartes and moving through Kant, Uexküll, and Goldstein up to Canguilhem, the relation between organism and machine has been reinterpreted within different conceptual frameworks. The central claim is that living beings are essentially normative and that the difference between organism and machine should be understood not as one of degree but of kind. This study aims to highlight the limits of mechanistic explanation as well as the creative autonomy of technics as an organic externalization of life.