Besleyici film tekniğinde yapılan domates yetiştiriciliğinde fasılalıakışın ve bitki tutunma ortamlarının etkileri üzerine araştırmalar
Effect of intermittent flow and different substrates on plant growth, yield and quality of tomatoes grown in NFT
  1. Tez No: 96611
  2. Yazar: AYLİN DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET BESLEYİCİ FİLM TEKNİĞİNDE YAPILAN DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FASILALI AKIŞIN VE BİTKİ TUTUNMA ORTAMLARININ ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR DEMİRELLİ, Aylin Yüksek Lisans Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Yüksel TÜZEL Ağustos 2000, 63 sayfa Bu araştırma sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde, Besleyici Film Tekniğinde farklı bitki tutunma ortamlarının ve fasılalı akışın domates bitkisinde verim ve kaliteye etkisini araştırmak amacıyla 1999-2000 yılları arasında yürütülmüştür. Sonbahar döneminde fide dikimi 10 Eylül 1999"de, ilkbahar döneminde ise 31 Mart 2000 tarihinde bitki kökleri yıkandıktan sonra 30 cm genişliğinde ve 9 m uzunluğunda hazırlanan polyester kanallar içinde yapılmıştır. Çalışmada, 2 fasılalı akış (1) 45 dakika döngü, 15 dakika fasıla ve (2) 30 dakika döngü, 30 dakika fasıla araştırılmış ve bitki tutunma ortamı olarak (1) perlit, (2) tüf, (3) pomza denemeye alınmıştır. Sonbahar döneminde Gökçe Fi, ilkbaharda ise FA 361 domates çeşitleri kullanılmıştnr. Bitki gelişimi ile ilgiü olarak bitki boyundaki artış, birinci salkım yükseldiği, birinci salkıma kadar yaprak sayısı, gövde çapı ve kök yaş ve kuru ağırlığı ölçülmüştür. Verim (haftalık kümülatif verim, ortalama meyve ağırlığı ve meyve sınıflandırılması) saptanmıştır. Her iki yetiştirme döneminde de bitki su tüketimleri hesaplanmış, aylık olarak besin solüsyonu analizleri yapılmış ve sonbahar döneminde bitkilere uygulanan, atılan ve tüketilen besin madde miktarları bulunmuştur. Toplam verim üzerine fasılalı akışların etkisi önemli olmamıştır. Denemeye alınan uygulamalardan 30/30'un daha fazla enerji tasarrufu sağlaması nedeniyle kullanımının daha ekonomik olacağı ortaya çıkmıştır. Tutunma ortamları arasında önemli bir fark bulunmamakla birlikte tüf ve perlit kullanımının daha uygun olacağı gözlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Topraksız tarım, domates, NFT (Besleyici Film Tekniği), perlit, tüf, pomza.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT EFFECTS OF INTERMITTENT FLOW AND DIFFERENT SUBSTRATES ON PLANT GROWTH, YIELD AND QUALITY OF TOMATOES GROWN IN NFT DEMİRELLİ, Aylin Master Science Thesis, Horticulture Dept. Supervisor: Prof Dr. Yüksel TÜZEL August 2000, 63 pages This experiment was carried out during the autumn in 1999 and spring in 2000 in order to determine the effects of intermittent flow and substrates on plant growth, yield, quality, water and nutrient consumption of tomatoes grown in NFT. Seedlings were grown in peat and at the planting stage their roots were cleaned and then transplanted into the pots filled with (a) perlite, (b) pumice and (c) tuff. The pots were placed into the channels with 30 cm width and 9 m length on 10th of September, 1999 in autumn and 31st of March, 2000 in spring. Two intermittent flow regime were tested: (1) 45 min. on and 15 min. off and (2) 30 min. on and 30 min. off. The intermittent circulation was controlled by a timer. The tested cultivars were Gökçe Fi and FA 361 in autumn and spring, respectively. Related to the plant growth, increase of plant length, height of first truss, leaf number till first truss, stem diameter, root fresh and dry weights were measured. Yield (weekly cumulative yield, fruit number, average fruit weight, fruit classification) and fruit quality parameters (pH, EC, total soluble solids, titratable acidity, vit. C, dry matter content) were determined. Plant water consumption was determined in both seasons. The amount of nutrients applied and uptaken in autumn was also determined. In terms of yield, there were no significant differences between circulation regimes therefore 30/30 could be provide more energy saving. Among the tested substrates, tuff and perlite will be more appropriate. Keywords : Soilless culture, tomatoes, NFT (Nutrient Film Technique), perlite, volcanic ash, pumice.