Lojistik, teknoloji ve strateji: Malazgirt Savaşı üzerine bir çalışma
Logistic, technology and strategy: A sutdy on Battle of Manzikert
- Tez No: 966138
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYÖNÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Anadolu'nun Türkleşme sürecinde en önemli dönüm noktalarından birisi olan Malazgirt Savaşı, Bizans İmparatorluğu ile Büyük Selçuklu Devleti arasında yalnızca askeri bir karşılaşma olmaktan ziyade bölgenin siyasi, demografik ve kültürel yapısını köklü şekilde değiştiren bir olgudur. Bu çalışma, tarihî kaynaklardan elde edilen verilerin yanı sıra, 2020 yılından itibaren gerçekleştirilen arkeolojik saha araştırmalarının bulgularını birlikte değerlendirerek savaşın farklı yönlerini analiz etmektedir. Araştırma, Bizans açısından II. Basileios dönemiyle başlayarak, İmparator Romanos Diogenes'in tahta çıkışı, Anadolu'daki Selçuklu akınlarına karşı düzenlenen seferler ve Bizans ordusunun savaş organizasyonu ile yapısını ele almaktadır. Erzurum sonrası Bizans ilerleyişi, ordunun kayıpları ve iç dağılımı gibi faktörler detaylandırılarak analiz edilmiştir. Selçuklu cephesinde ise Sultan Alparslan'ın savaş öncesi siyasi ve askeri stratejileri, ordu düzeni ve savaş hazırlıkları incelenmiştir. Çalışmanın bir diğer önemli boyutu, savaş alanı olarak tespit edilen bölgelerde yapılan arkeolojik kazılar ve özellikle ok uçları gibi materyallerin değerlendirilmesidir. Bu bulgular, dönemin askeri teknolojisi ve savaş taktikleri ile ilişkilendirilmiş, böylece tarihî kaynaklarda eksik kalan noktaların maddi kültür verileriyle tamamlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Battle of Manzikert, one of the most pivotal turning points in the Turkification of Anatolia, was not merely a military confrontation between the Byzantine Empire and the Great Seljuk State; rather, it was a phenomenon that profoundly transformed the political, demographic, and cultural structure of the region. This study analyzes various aspects of the battle by evaluating both historical sources and findings from archaeological field research conducted since 2020. From the Byzantine perspective, the research begins with the reign of Basil II and covers the ascension of Emperor Romanos Diogenes to the throne, the campaigns organized in response to Seljuk incursions into Anatolia, and the structure and organization of the Byzantine army. The study provides a detailed analysis of the Byzantine advance following Erzurum, including the army's losses and internal distribution. On the Seljuk side, the political and military strategies of Sultan Alp Arslan prior to the battle, the organization of the army, and preparations for war are examined. Another significant dimension of this study is the archaeological excavations conducted in areas identified as the battlefield, with particular focus on the evaluation of materials such as arrowheads. These findings are associated with the military technology and battle tactics of the period, aiming to complement gaps in historical sources through tangible cultural data.