Allantoin ve büyüme faktörlerinden zengin plazmanın hasarlı periferik sinir üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of allantoin and plasma rich in growth factors on injured peripheral nerve
  1. Tez No: 966164
  2. Yazar: NİSA NUR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN BEREKET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, siyatik sinir hasarı meydana getirilen sıçanlarda lokal allantoin ve büyüme faktörlerinden zengin plazma (PRGF) uygulamasının rejenerasyon sürecine akut etkilerinin değerlendirilmesidir. Aynı zamanda allantoin ve PRGF'nin hasarlı sinir dokusu üzerindeki rejeneratif potansiyellerinin karşılaştırılması ve kombine kullanımlarının meydana getireceği sonuçların incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışma için 28 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanılmıştır. Denekler; Kontrol (n=7), Allantoin (n=7), PRGF (n=7) ve PRGF + Allantoin (n=7) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Grupların hepsinde sağ siyatik sinirde ezilme tipi hasar oluşturulmuştur. Kontrol grubuna ilave işlem uygulanmamıştır. Allantoin grubunda hasarlı sinir bölgesine serum fizyolojik içerisinde çözdürülmüş allantoin lokal uygulanırken; PRGF + Allantoin grubunda allantoin, PRGF içerisinde çözdürülmüş jel formda uygulanmıştır. PRGF ve PRGF + Allantoin gruplarında uygulanan PRGF biyomateryali, deneklerin kendi venöz kanlarından elde edilmiştir. Deneyi takip eden 30. günde tüm deneklere fonksiyonel, elektrofizyolojik, stereolojik ve immünohistokimyasal incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the impact of local allantoin and plasma rich in growth factors (PRGF) on the acute nerve regeneration process in a rat model of sciatic nerve injury. The study also seeks to evaluate the regenerative capabilities of allantoin and PRGF on injured nerve tissue, as well as to investigate the outcomes of their combined application. Material and Methods: For this study, 28 female Wistar Albino rats were employed. Control (n=7), allantoin (n=7), PRGF (n=7), and PRGF + Allantoin (n=7), were the four groups into which the subjects were divided. All groups sustained a crush injury to the right sciatic nerve. No additional procedures were performed in group Control. In the Allantoin group, allantoin dissolved in saline was applied locally to the injured nerve region, while in the PRGF + Allantoin group, allantoin dissolved in PRGF was applied in gel form. PRGF was obtained from the animals in the PRGF and PRGF + Allantoin groups. Functional, electrophysiological, and stereological examinations were performed 30 days after the experiment.