Amasya Samsun tokat yöresi ballarının palinolojik araştırması
A palynological research of honey from Amasya, Samsun and tokat regions
- Tez No: 966172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES ÇENET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
2022-2024 yılları arasında Amasya, Samsun, Tokat illerinin bazı ilçelerinde üretilmiş toplam 20 bal numunesi bölge arıcılar birliği ve yerli üreticilerden temin edilmiştir. Örneklerde toplam 33 familyaya ait 60 takson tespit edilmiştir. Çalışmamızda 4 unfloral 16 multifloral bal belirlenmiştir. Dominant orandaki taksonlar; Castanea sp. ve Helianthus sp. olarak belirlenmiştir. Sekonder taksonlar; Helianthus sp. , Centaurea sp. , Achillea sp. , Sinapis sp. , Brassica sp. , İsatis sp. , Myosotis sp. , Echium sp. , Convolvulus sp. , Cistus sp. , Diospyros sp. , Ttrifolium sp. , Castanea sp. , Quercus sp. , Thymus sp. , Malva sp. , Bromus sp. , Zea mays sp. , Plantago sp. , Crataegus sp. , Salix sp. , Styrax sp. olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 20 honey samples produced in some districts of Amasya, Samsun, Tokat provinces between 2022-2024 were provided by the regional beekeeper's association and local producers. A total of 60 taxa belonging to 33 families were identified in the samples. In our study, 4 unfloral and 16 multifloral honeys were identified. Dominant taxa were determined as Castanea sp. and Helianthus sp. Secondary taxa; Helianthus sp., Centaurea sp., Achillea sp., Sinapis sp., Brassica sp., Isatis sp., Myosotis sp., Echium sp., Convolvulus sp., Cistus sp., Diospyros sp., Ttrifolium sp., Castanea sp., Quercus sp., Thymus sp., Malva sp., Bromus sp., Zea mays sp., Plantago sp. , Crataegus sp. , Salix sp. , Styrax sp. were identified.