Güçlendirilmiş geri dönüşüm asfalt agregası ile üretilen beton yol kaplamalarının mekanik özellikleri
Mechanical properties of concrete pavements produced with modified recycled asphalt aggregate
  1. Tez No: 966173
  2. Yazar: İZZETTİN ŞENBAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde inşaat sektöründe sürdürülebilir malzeme kullanımı ve geri dönüşüm uygulamaları giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle asfalt kaplama atıklarının geri dönüştürülerek yapı malzemesi olarak yeniden değerlendirilmesi hem çevresel hem de ekonomik açıdan avantajlar sunmaktadır. Bu kapsamda, geri kazanılmış asfalt (GKA) agregalarının beton üretiminde kullanımı, doğal agrega tüketimini azaltmak ve atık yönetimine katkı sağlamak adına dikkate değer bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Ancak, GKA agregalarının yüzeyinde bulunan bitüm tabakası, çimento hamuruyla yeterli aderans sağlayamamakta ve bu durum, agrega-çimento ara yüzünde zayıf geçiş bölgelerinin (ITZ) oluşmasına neden olarak betonun mekanik performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum beton üretiminde GKA agregasının kullanımını önemli ölçüde sınırlamaktadır. Bu tez çalışmasında, bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla, soğuk bağlama tekniği kullanılarak GKA agregalarının yüzeyi çok katmanlı olarak çimento şerbeti ile kaplanmıştır. Deneysel çalışmada, su/çimento oranı 0,45 ve çimento dozajı 350, 425 ve 500 kg/m³ olan üç farklı beton karışımı tasarlanmış olup kaplanmamış GKA agregası ile birlikte üç farklı kaplama kalınlığına sahip GKA agregası, beton karışımlarında %100 oranında kullanılmıştır. Beton karışımların hedef slump (çökme) aralığı 20–40 mm olup, bu kıvam değerini sağlamak amacıyla karışımlara değişen oranlarda süperakışkanlaştırıcı katkı ilave edilmiştir. Ham GKA ve kaplanmış GKA agregalarını içeren beton numunelerin mekanik özelliklerini belirlemek için basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve yarmada çekme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Ayrıca, beton numunelerinin mikroyapısal özelliklerini belirlemek amacıyla XRD (X-ışını difraksiyonu) ve SEM (taramalı elektron mikroskobu) analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, kaplanmış GKA agregalarının kullanımının betonun basınç, eğilme ve yarmada çekme dayanımlarını sırasıyla yaklaşık %42, %29 ve %25 oranında artırdığını göstermiştir. Ayrıca XRD ve SEM analizleri, kaplanmış GKA agregalarının betonun mikroyapısal özelliklerini iyileştirerek kristalin faz oranını artırdığını, yoğun ve bütünlüklü bir ITZ oluşturduğunu ve çatlak oluşumunu azalttığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In today's construction industry, the use of sustainable materials and recycling practices is becoming increasingly important. In particular, recycling asphalt pavement waste and using it again as a construction material offers environmental and economic advantages. In this context, using recycled asphalt pavement (RAP) aggregates in concrete production is a notable solution for reducing the consumption of natural aggregates and contributing to waste management. However, the bitumen layer on the surface of RAP aggregates prevents sufficient adhesion with the cement paste. This leads to the formation of weak interfacial transition zone (ITZ) at the aggregate-cement interface, which negatively affects the concrete's mechanical performance. This significantly limits the use of RAP aggregates in concrete production. This thesis study aimed to overcome this problem by coating the surface of RAP aggregates with cement paste in multiple layers using the cold bonding technique. Three different concrete mixes were designed for the experimental study, with a water/cement ratio of 0.45 and cement dosages of 350, 425 and 500 kg/m³. Both uncoated RAP aggregates and RAP aggregates with three different coating thicknesses were used at a ratio of 100% in the concrete mixes. The target slump range for the concrete mixtures was 20–40 mm, and superplasticiser admixtures were added to the mixtures in varying proportions to achieve this consistency. The mechanical properties of concrete specimens containing raw and coated RAP aggregates were determined by performing compressive, flexural and splitting tensile strength tests. Additionally, XRD (X-ray diffraction) and SEM (scanning electron microscopy) analyses were conducted to evaluate the microstructural properties of the concrete specimens. The results showed that using coated RAP aggregates increased the compressive, flexural and splitting tensile strengths of the concrete by around 42%, 29% and 25% respectively. Furthermore, XRD and SEM analyses revealed that coated RAP aggregates improved the microstructural properties of concrete by increasing the crystalline phase ratio, forming a dense and cohesive ITZ, and reducing crack formation.