İnsansız hava aracı görüntüleri kullanarak yapay zeka ile verim tahmini
Yield yield estimation with artificial intelligence using unmanned aerial vehicle imagery
- Tez No: 966177
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, uzaktan algılama ve derin öğrenmeyi birleştirerek, İnsansız Hava Araçları (İHA) ile havadan alınan görüntülerdeki bitkilerin doğru ve güvenilir bir şekilde tespit edilip sayılması için özel olarak tasarlanmış bir YOLOv8 yapay zekâ modeli sunulmaktadır. Bitki tespiti ve sayımı, modern tarımda hassas yönetim, rekolte tahmini, ürünün gelişimi için gerekli kaynak tahsisi, elde edilecek hasat veriminin tahmini ve çevresel sürdürülebilirlik açısından kritik öneme sahiptir. İHA'lar, hızlı ve düşük maliyetli veri toplama imkânı sunduğundan, bu alanda son derece ümit verici bir araç olarak öne çıkmaktadır. Literatürde, İHA'ların uzaktan algılama alanındaki üstün kullanımını gösteren birçok örnek bulunmakta olup, bu çalışmalar İHA'ların bitki sayımı ve bu verilerle tarlanın gelecekteki rekolte tahmini uygulamalarında başarıyla kullanılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu düşünceden hareketle, bu çalışmada, rekolte tahmini için İHA ile tarlanın farklı noktalarından alınan görüntüler, YOLOv8 yapay zekâ modeliyle işlenmiş ve bitkilerin sayımı gerçekleştirilmiştir. YOLOv8 tabanlı olarak oluşturulan şeker pancarı bitkisini sayma modelinin kesinlik, duyarlılık, F1-skoru ve mAP50 değerleri sırasıyla 0.885, 0.907, 0.896 ve 0.961 olarak elde edilmiştir. Son olarak, bu çalışmada kullanılan tüm görüntüler, özgün olarak Kayseri Şeker Fabrikası'na ait tarlalardan bu çalışma için alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a YOLOv8 artificial intelligence model specifically designed to accurately and reliably detect and count plants in aerial images captured by Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) is presented by combining remote sensing and deep learning. Plant detection and counting are critically important for precision management, yield prediction, resource allocation for crop development, estimating harvest yield, and environmental sustainability in modern agriculture. UAVs, offering fast and low-cost data collection, stand out as a highly promising tool in this field. The literature contains many examples demonstrating the superior use of UAVs in remote sensing, and these studies suggest that UAVs can be successfully utilized in plant counting and yield prediction applications based on such data. Building on this idea, in this study, images taken from different points of a field using UAVs for yield prediction were processed with the YOLOv8 AI model, and the plants were counted. The precision, sensitivity, F1-score and mAP50 values of the YOLOv8-based sugar beet plant counting model were 0.885, 0.907, 0.896 and 0.961, respectively. Finally, all images used in this study were uniquely collected from the fields of Kayseri Şeker Factory specifically for this research.