İlk ve acil yardım teknikerlerinin stres ve kaygı düzeyleri ile hasta güvenliği kültürünün algılarının değerlendirilmesi: Paramedik derneği örneği
Evaluation of stress and anxiety levels and perceptions of patient safety culture of the first and emergency aid technicians: Paramedic association example
- Tez No: 966192
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilk ve acil yardım teknikerlerinin mesleki kaygı düzeyleri ile hasta güvenliği kültürü algıları değerlendirmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma evrenini İstanbul'daki bütün 112 ilk ve acil yardım teknikerleri oluşturmaktadır. Tüm evrene ulaşılması zaman ve maliyet içerdiğinden dolayı örneklem belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Paramedik Derneği üyeleri ve İstanbul ilinde çalışan 112 ilk ve acil yardım teknikerleri oluşturmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini ulaşılan 255 kişi oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, acil sağlık çalışanları için mesleki kaygı ölçeği ve hasta güvenliği kültürü ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan toplanan veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; 112 ilk ve acil yardım teknikerlerinin mesleki kaygılarının cinsiyet, yaş, meslekteki yıl, mesleki mutluluk, çalışma şekli, çalışma şartları, işyeri yoğunluğu, hasta güvenliği eğitimi, hasta güvenliği eğitimi almayı isteme gibi demografik değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Hasta güvenliği kültürü algılarının da cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslekteki yıl, mesleki mutluluk, çalışma şekli, çalışma şartları, işyeri yoğunluğu, hasta güvenliği eğitimi gibi demografik değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Hasta güvenliği kültürü ile mesleki kaygı, bedensel, fiziksel ve hayati kaygılar, ortam, çalışan, ekipman ve çevresel faktörlere ilişkin kaygılar arasında negatif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Hasta güvenliği kültürü mesleki kaygıyı negatif yönde etkilemektedir. Yönetim ve liderlik, çalışanların eğitimi, beklenmedik olay ve hata raporlama, bakım ortamı mesleki kaygıyı negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the occupational anxiety levels of first and emergency aid technicians and their perceptions of patient safety culture. Questionnaire technique, one of the quantitative research methods, was used in the study. The research population consists of all 112 first and emergency aid technicians in Istanbul. Since reaching the whole population involves time and cost, the sample was determined. The sample of the research consists of members of the Paramedic Association and 112 first and emergency aid technicians working in Istanbul. The sample of this research consists of 255 people reached. In this study, demographic information form, occupational anxiety scale for emergency health workers and patient safety culture scale were used as data collection tools. The data collected from the research were analyzed with SPSS 25.0 package program. According to the findings, it was determined that the occupational anxiety of 112 first and emergency aid technicians showed significant differences depending on demographic variables such as gender, age, years in the profession, occupational happiness, working style, working conditions, workplace intensity, patient safety training, and willingness to receive patient safety training. It was also found that patient safety culture perceptions showed significant differences depending on demographic variables such as gender, age, marital status, educational status, years in the profession, professional happiness, working style, working conditions, workplace intensity, patient safety training. It was found that there was a negative and low-level significant relationship between patient safety culture and occupational anxiety, bodily, physical and vital concerns, concerns about the environment, employees, equipment and environmental factors. Patient safety culture negatively affects occupational anxiety. Management and leadership, employee training, unexpected events and error reporting, care environment negatively affect occupational anxiety.