Zâdü'l Mesir fi İlmi't Tefsir'de Kur'ân ilimleri
Qur'anic sciences in Zād al-Masīr fī ʿIlm al-Tafsīr
- Tez No: 966204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ulûmü'l- Kur'ân, tefsir ilmiyle beraber varolan ve ona paralel bir şekilde gelişen, Kur'ân'ı anlama ve yorumlamayla doğrudan alakalı bir disiplinin adıdır. Bu çalışmada hicri altıncı asırda yaşamış ve birçok eser yazmış İbnü'l-Cevzî'nin Zâdü'l-mesîr fî ʿilmi't-tefsîr adlı eseri ulûmü'l-Kur'ân açısından incelenecektir. Bunun yanında ulûmü'l Kurân'ın tarihçesi ve önemi üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Ulûmü'l-Qur'an is the name of a discipline that exists together with the science of tafsir and develops in parallel with it, and is directly related to understanding and interpreting the Quran. In this study, the work named Zâdü'l-mesîr fî ʿilmi't-tefsîr by İbnü'l-Cevzî, who lived in the sixth century Hijri and wrote many works, will be examined in terms of ulûmü'l-Qur'an. In addition, the history and importance of the ulûmü'l Quran will be emphasized.