Self-Assembled Polymeric Micelles and Nanogels for Targeted Drug Delivery
Hedefli ilaç taşınımı için kendi kendine bir araya gelen polimerik miseller ve nanojeller
- Tez No: 966205
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL, PROF. DR. AMITAV SANYAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu tez, kanser tedavisinde karşılaşılan zorluklara çözüm sunmak amacıyla yeni polimerik ilaç taşıyıcı sistemlerin tasarımı ve geliştirilmesini incelemektedir. İlk üç bölüm, kemoterapötik uygulamalara yönelik fonksiyonel polimerik misellerin geliştirilmesine odaklanmaktadır. İlk çalışmada, over kanserine yönelik ikili ilaç taşıma için çeşitli biyobozunur ve biyouyumlu diblok kopolimerler sentezlenmiş ve ilaç salımı araştırılmıştır. Hedeflenmiş ve hedeflenmemiş yapıların sitotoksisiteleri değerlendirilmiştir. İkinci projede, redoks-duyarlı polimer–ilaç konjugatından elde edilen miseller ile hedefli ilaç taşıma amaçlanmış, ikinci bir ilaç fiziksel olarak misel çekirdeğine yüklenmiştir. Hedeflenmiş ve hedeflenmemiş yapıların sitotoksisiteleri değerlendirilmiştir. Üçüncü çalışmada ise meme kanseri tedavisine yönelik, pH-duyarlı ve supramoleküler olarak yüzeyi fonksiyonelleştirilmiş miseller geliştirilmiş; bu yapılar ilaç salımı, hücre alımı ve sitotoksisite açısından değerlendirilmiştir. Tezin dördüncü ve son projesinde, fotodinamik terapi (PDT) uygulamaları için üçüncü nesil fotosensitizer olarak görev yapan supramoleküler etkileşim ile çapraz bağlanmış polimerik nanojeller üretilmiştir. Fotosensitizer aynı zamanda çapraz bağlayıcı olarak kullanılmıştır. Hedeflenmiş nanojeller RGD peptidi ile yapılan supramoleküler fonksiyonelleştirme ile elde edilmiştir. Bu yeni PDT ajanlarının in vitro ortamda reaktif oksijen türleri (ROS) üretebildiği gösterilmiş, ayrıca hedeflenmiş nanojellerin MDA-MB-231 meme kanseri hücrelerine karşı daha yüksek hücresel alım ve fototoksisite sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the design and development of novel polymeric drug delivery systems to address challenges in cancer therapy. The first three chapters focus on the formulation of functional polymeric micelles for chemotherapeutic applications. In the first study, various biodegradable and biocompatible diblock copolymers were synthesized to identify the most effective candidate for dual-drug delivery targeting ovarian cancer. The drugs were physically encapsulated within the micelles, and evaluated in terms of drug release profiles. Both targeted and non-targeted constructs were investigated in terms of cellular internalization and in vitro cytotoxicity. The second study presents the development of redox-responsive micelles formed through the self-assembly of a polymer–drug conjugate for targeted delivery. A second drug was co-loaded into the micelle core, aiming to enhance delivery efficiency and therapeutic effect. In the third study, pH-responsive micelles were engineered using a supramolecular surface modification strategy. These modular micelles, designed for breast cancer therapy, were functionalized post-assembly with targeting moieties and subsequently evaluated for drug release behavior, cytotoxic effects, and cellular uptake. The fourth and final project explores the fabrication of supramolecular polymeric nanogels as thirdgeneration photosensitizers for photodynamic therapy (PDT). The nanogels were constructed via host–guest interactions, with the photosensitizer serving as a crosslinker. Further supramolecular functionalization was achieved by incorporating an RGD peptide to enable targeted delivery. The resulting nanogels demonstrated reactive oxygen species (ROS) generation in vitro, along with enhanced cellular internalization and phototoxicity against MDA-MB-231 breast cancer cells.