Uyku müziği ve tinnitus maskeleme terapisinin tinnitus, uyku ve yaşam kalitesi üzerinde etkileri
Effects of sleep music and tinnitus masking therapy on tinnitus, sleep, and quality of life
- Tez No: 966214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Odyoloji, Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Konuşma ve Ses Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tinnitus, karşılığında dış bir uyaran olmaksızın kişinin kendi kulağında duyduğu ses algısı olarak tanımlanan toplumda yaygın karşılaşılan bir semptomdur. Duyulan tinnitus sesleri; çınlama, cızırtı, uğultu, gürleme gibi tanımlanabilir ve duyulan tinnitus sesinin şiddeti de değişkenlik gösterebilmektedir. Tinnitusa eşlik eden problemler arasında yaygın olarak anksiyete, uykusuzluk ve depresyon karşımıza çıkmaktadır. Bu problemler sebebiyle bireyin yaşam kalitesi olumsuz etkilenmektedir ve yaşam kalitesi ile en çok ilişkili alanlardan biri uyku problemleridir. Tinnitusu olan bireylerde müzik terapisinin, tinnitus özellikleri ve bireyin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar mevcuttur ancak uyku kalitesini değerlendiren çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada birincil amacımız, tinnitusu olan bireylerde müzik terapisi ve tinnitus maskeleme terapisinin uyku kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Müzik terapisi ve tinnitus maskeleme terapisinin; tinnitusa, yaşam kalitesine ve anksiyeteye etkisi araştırılmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda subjektif tinnitusu olan 18-60 yaş arasında 37 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar iki gruba ayrılarak, dört hafta boyunca, bir gruba uyku müziği içerisine tinnitus maskelemesinin birleştirildiği müzik terapisi, diğer gruba yalnızca uyku müziği ile müzik terapisi uygulanmıştır. Terapi öncesinde ve terapi sonrasında her katılımcıya tinnitus değerlendirmesi yapılmış ve Tinnitus Engellilik Ölçeği (TEÖ), Görsel Analog Ölçek (GAÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-8), Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7) ölçekleri uygulanmıştır. Terapi öncesi ve terapi sonrasında elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Her iki müzik terapisi grubunda tinnitus şiddeti ölçümlerinde anlamlı fark elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a common symptom in society, defined as the perception of sound heard in one's own ear without an external stimulus. Heard tinnitus sounds can be defined as ringing, crackling, buzzing, and rumbling, and the intensity of the heard tinnitus sound can also vary. Anxiety, insomnia, and depression are common problems accompanying tinnitus. Due to these problems, the individual's quality of life is negatively affected, and one of the areas most related to quality of life is sleep problems. There are studies investigating the effects of music therapy on tinnitus characteristics and the individual's quality of life in individuals with tinnitus, but studies evaluating sleep quality are limited. Our primary aim in this study is to investigate the effects of music therapy and tinnitus masking therapy on sleep quality in individuals with tinnitus. The effects of music therapy and tinnitus masking therapy on tinnitus, quality of life, and anxiety are investigated. For these purposes, 37 individuals with subjective tinnitus between the ages of 18-60 were included. Participants were divided into two groups and for four weeks, one group received music therapy combining tinnitus masking with sleep music, while the other group received music therapy only with sleep music. Before and after therapy, tinnitus assessment was performed on each participant and the Tinnitus Handicap Inventory (THI), Visual Analog Scale (VAS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-8), Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7) scales were applied. The data obtained before and after therapy were compared statistically. A significant difference was obtained in tinnitus severity measurements in both music therapy groups.