Tinnitus hastalarının uykuda müzikle sağaltımı
Tinnitus patients? treatment with music in sleeping
- Tez No: 260712
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIRIM BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tinnitusun nörofizyolojik modeline göre, tinnitus sinyalleri, otonom sinir sisteminin sempatik kısmını ve limbik sistem ile şartlı refleks bağlantıları kurarak strese neden olabilir. Limbik ve otonomik bağlantılar konsantrasyon bozukluğu, anksiyete, panik atak, eğlence aktivitelerinde azalma gibi tinnitusa karşı reaksiyonel davranışların ortaya çıkmasına neden olur. Nörofizyolojik modeli esas alan bu çalışmadaki amaç, tinnitus hastalarında müziğin rahatlatıcı etkisini kullanarak, tinnitus sinyaline karşı akustik desensitizasyon yaratmak, dolayısıyla tinnitus sinyaline karşı santral sinir sisteminde habutuasyon gelişmesine yardımcı olmaktı.Çalışmaya; en az 1 aydır sübjektif tinnitusu olan, tinnitustan rahatsız olan ve diğer tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen, yaşları 23-65 yıl arasında (ortalama 44,2 +/- 11,1 yıl) değişen, 14 kadın (%46,7) ve 16 erkek (%53,3) hasta dahil edildi. Tedavi öncesi, süreci ve sonunda tinnitus hastalarının anket formları (demografik, klinik bilgi, TEA, BDA) doldurması istendi, odyolojik testleri yapıldı, tinnitus parametreleri (frekans, şiddet, minimal maskeleme seviyesi, rezidüel inhibisyon) ölçüldü. Hastaların, tercih ettikleri müziklere entegre edilen kendi tinnitus frekansı merkez frekans olarak kabul edilip ANSI 2004 dar band gürültü alt/üst frekans kesme limitleri referans alınarak oluşturulan dar band gürültüyü, 6 ay süre ile gece uyurken dinlemeleri sağlandıErkek ve kadın hastaların tinnitus parametreleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Hastaların tinnitus frekanslarında anlamlı bir değişim olmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
According to the neurophysiological model of tinnutus, tinnutus signals by establishing a conditioned reflex connections between limbic and the sympathetic portion of autonomic nervous system may cause stress. Limbic and autonomic connections disorders such as anxiety, panic attacks and reduction in recreational activities cause to emerge tinnutus.The aim of this study based on neurophysiological model in patient with tinnitus is to create a acoustic desensitization against tinnitus signals by using the relaxing effect of music thus helping the development of habutuation in the central nervous system against tinnitus signals.This study included the people having tinnitus at least 1(one) month and the people suffering from tinnitus and didn't benefit from other treatment techniques in age between 23-65 years(mean 44,2+- 11,1 years), 14 women(%46,7) and 16 men (%53,3).Questionnarie forms were asked to fill (demographic, clinical information, TEA, BDA),odiologic tests were performed and tinnutus parameters (frequency, severity, minimal masking level, residual inhibition) were measured before, during and after the treatment. Preferred music by the patients integrated into the center frequency of their tinnitus were accepted as a center frequency, generated narrow band noise with the reference of ANSI 2004 narrow band noise lower/upper frequency limit,were provided to listen during their sleep at night during a period of 6 months.No significant difference was found in tinnutus parameters between male and female patients( p>0,05). There wasn't a significant change in their tinnutus frequency( p>0.05).