Yoğun bakım ünitelerinde vardiyalı çalışan hemşirelerde müzik dinletme uygulamasının uyku kalitesi ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of listening to music on sleep quality and anxiety in nurses working shifts in intensive care units,
  1. Tez No: 806145
  2. Yazar: MERAL YAYLACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARGUVANLI ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma Yoğun Bakım Ünitelerinde (YBÜ) vardiyalı çalışan hemşirelerde müzik dinletme uygulamasının uyku kalitesi ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni Ankara ilinde bulunan bir Tıp Fakültesi Hastanesi yetişkin ve çocuk YBÜ'de vardiyalı çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Örneklemi ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 66 hemşire (müdahale grubu=33, kontrol grubu=33) oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Bilgi Formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”,“Beck Anksiyete Envanteri (BAE)”, ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. Müdahale grubunun ön test, son test ve kontrol test PUKİ puan ortalaması sırasıyla 9.27±2.69, 8.48±3.18 ve 6.67±2.63; kontrol grubunun 7.21±2.36, 7.70±2.95 ve 9.09±2.78 olduğu; müdahale ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur (F=10.03 p=0.01). Müdahale grubunun ön test, son test ve kontrol test BAE puan ortalaması sırasıyla 16.76±10.61, 11.09±11.68 ve 11.33±9.48 olup puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (F=7.05; p=0.001). Kontrol grubunun BAE puan ortalamasının sırasıyla 13.42±11.178, 9.03±7.23 ve 10.15±10.36 olduğu ve puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (F=0.27; p=0.75). Sonuç olarak YBÜ'de çalışan hemşirelerde 3 hafta boyunca haftada 3 gün yatmadan 1 saat önce 15 dakika TÜMATA sağlık grubu müziği dinletmenin uyku kalitesini olumlu etkilediği ve anksiyete düzeyini anlamlı düzeyde azalttığı bulunmuştur. Müziğin YBÜ'de çalışan hemşirelerin anksiyete ile baş etme yöntemi olarak kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled study in order to determine the effect of listening to music on sleep quality and anxiety in nurses working shift in Intensive Care Units (ICU). The universe of the study consists of nurses working shifts at the adult and pediatric ICU of a Faculty of Medicine Hospital located in Ankara province. The sample consists of 66 (intervention group=33 control group=33) nurses who meet the criteria for inclusion in the study. The data of the study were collected with the“Information Form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”,“Beck Anxiety Invantery (BAI)”. SPSS 26.0 package program was used for the analysis of the data. It was found that the pre-test, post-test and control test PSQI score averages of the intervention group were 9.27±2.69, 8.48±3.18 and 6.67±2.63 respectively; the control group was 7.21±2.36, 7.70±2.95 and 9.09±2.78; there was a statistically significant difference in the intervention and control group (F=10.03 p=0.01). It was found that the difference between the mean scores of the intervention group on the pre-test, post-test and control test BAI were 16.76±10.61, 11.09±11.68 and 11.33±9.48 (F=7.05; p=0.001) and the mean scores were statistically significant. It was found that the difference between the mean scores of the control group on the pre-test, post-test and control test BAI were 13.42±11.178, 9.03±7.23, 10.15±10.36 and the mean scores weren't statistically significant (F=0.27; p=0.75). As a result, it has been found that listening to TUMATA health band music for 15 minutes 1 hour before bedtime for 3 weeks, 3 days a week for nurses working in ICU significantly reduces anxiety and affects sleep quality. It can be recommended to use music as a method of coping with anxiety for nurses working in ICU.