Proposition to improve the test facilities for airworthiness applications in Türkiye
Türkiye'de uçuşa elverişlilik uygulamalarına yönelik test tesislerinin iyileştirilmesine yönelik öneri
- Tez No: 966217
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Savunma teknolojilerinin geliştirilmesi, uçuşa elverişlilik ve güvenlik standartlarını sağlamak için gelişmiş test tesisleri gerektirir. Bu tez, Türkiye'deki uçuşa elverişlilik uygulamaları için test tesislerinin mevcut durumunu inceler ve yeteneklerini geliştirmek için stratejik iyileştirmeler önerir. Mevcut tesisleri kapsamlı bir şekilde analiz ederek, bunları uluslararası standartlara göre kıyaslayarak ve paydaşlarla istişare ederek, bu çalışma geliştirme için kritik alanları belirler. Uçuşa elverişlilik testinde verimliliği ve karar vermeyi artırmak için önerilen iyileştirmeler, test altyapısındaki sorunları çözmeye, son teknolojiyi kullanmaya ve test süreçlerini algoritmik stratejilerle iyileştirmeye odaklanır. Bu değişiklikleri uygulayarak Türkiye, savunma sektörünü güçlendirebilir, uçuşa elverişlilik testlerinin en yüksek uluslararası standartlara uymasını sağlayabilir, bu da ulusal güvenliğe katkıda bulunur ve teknolojik ilerlemeyi yönlendirir.
Özet (Çeviri)
The development of defense technologies requires sophisticated testing facilities to ensure airworthiness and safety standards. This thesis looks into the current state of test facilities for airworthiness applications in Türkiye and proposes strategic improvements to enhance their capabilities. By thoroughly analyzing existing facilities, benchmarking them against international standards, and consulting with stakeholders, this study identifies crucial areas for development. The suggested improvements to increase efficiency and decision-making in airworthiness testing focus on resolving issues in the testing infrastructure, utilizing state-of-the-art technology, and refining test processes with algorithmic strategies. By implementing these changes, Türkiye can fortify its defense sector, ensuring that airworthiness testing adheres to the highest international standards, which in turn contributes to national security and drives technological advancement.