36-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin medya okuryazarlığı düzeyleri ile çocuklarının alıcı dil ve sosyal duygusal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between parents' medialiteracy levels and the receptive language skills andsocio-emotional abilities of children aged 36-72 months
  1. Tez No: 966218
  2. Yazar: ŞEVVAL NİSA ÇAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DEMİR ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, 36-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin medya okuryazarlığı düzeyleri ile çocuklarının alıcı dil ve sosyal-duygusal becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, mevcut durumu ortaya koymayı amaçlayan nicel bir çalışma olup, tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Elde edilen veriler, 36-72 aylık çocukların gelişim özellikleri dikkate alınarak bütüncül bir bakış açısıyla analiz edilmiş ve betimsel istatistik ile istatistiksel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi içerisinde, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı anaokullarında eğitimine devam eden 121 çocuk ve anne-babaları oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında, çocuklara“Peabody Resim-Kelime Testi”, ebeveynlere ise“Ebeveyn Medya Okuryazarlık Ölçeği”ve“Devereux Erken Çocukluk Değerlendirme Aracı (DECA-P2)”uygulanmıştır. Araştırma bulguları, medyanın çocukların gelişimi üzerinde göz ardı edilmemesi gereken önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ebeveynlerin medya okuryazarlığındaki artışın, çocukların hem alıcı dil becerilerinde hem de sosyal-duygusal gelişimlerinde kayda değer gelişmelerle ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. İstemsiz medya tüketiminin çocukların gelişimini olumsuz etkileyebileceği tespit edilmiştir. Ancak, ebeveynler medya içeriğini değerlendirme, uygun materyalleri seçme ve medya maruziyetini düzenleme konusunda bilinçli bir yaklaşım benimsediklerinde, bu olumsuz etkileri azaltarak çocuklarının gelişimini destekleyebilirler. Özetle, medyanın çocukların dil ve sosyal duygusal gelişimi ile olan ilişkisinin niteliği büyük ölçüde ebeveynlerin medya okuryazarlığı düzeylerine bağlıdır. Bu nedenle, ebeveynler için medya okuryazarlığı eğitiminin teşvik edilmesi, çocukların sağlıklı gelişimini desteklemek için önemli bir önlem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the media literacy levels of parents with children aged 36–72 months and their children's receptive language and socio-emotional skills. The research, designed as a quantitative study, was carried out within the framework of the relational survey model, which is one of the survey models aiming to reveal the current situation. The data obtained were analyzed from a holistic perspective considering the developmental characteristics of children aged 36–72 months, and were evaluated using descriptive statistics as well as statistical analysis methods. The study group consisted of 121 children and their parents enrolled in kindergartens affiliated with the Maltepe District Directorate of National Education during the spring semester of the 2024–2025 academic year. Within the scope of the study, the“Peabody Picture Vocabulary Test”was administered to children, while the“Parent Media Literacy Scale”and the“Devereux Early Childhood Assessment for Preschoolers (DECA-P2)”were administered to parents. The findings of the study revealed that media has a significant impact on children's development that should not be overlooked. Furthermore, it was observed that an increase in parents' media literacy was associated with notable improvements in both children's receptive language skills and their socio-emotional development. It was also determined that unintentional media exposure may negatively affect children's development. However, when parents adopt a conscious approach in evaluating media content, selecting appropriate materials, and regulating media exposure, they can mitigate these adverse effects and support their children's development. In summary, the quality of the relationship between media and children's language and socio-emotional development largely depends on parents' levels of media literacy. Therefore, promoting media literacy education for parents is regarded as an important measure to support children's healthy development.