Üniversite öğrencilerinin ilişki bağımlılığı ile çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin çevrimiçi incelenmesi
An online examination of the relationship between codependency and childhood traumas among university students
  1. Tez No: 966216
  2. Yazar: ÇAĞRI DENİZ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık ve Bağımlılık Mücadele Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Davranışsal bağımlılıklar her geçen yıl daha önemli hale gelmekte olduğu düşünülen bir halk sağlığı problemidir. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde ilişki bağımlılığının çocukluk çağı travmaları açısından incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de üniversite okumakta olan 18-25 yaş arası öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma dahil edilme kriterlerine uygun olan 18-25 yaş aralığında toplam 300 üniversite öğrencisi ile yürütülmüştür. Katılımcılara Google Formlar aracılığıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği (SFİBÖ) ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) uygulanmıştır. Fischer vd. (1992) tarafından geliştirilen ve Tanhan ve Mukba (2014) tarafından Türkçe uyarlama çalışması yapılan SFİBÖ için, alınan yüksek puanlar ilişki bağımlılığı düzeyinin arttığını göstermektedir. Orijinali Bernstein vd. (1994) tarafından geliştirilen ÇÇTÖ'nün, Şar vd. (2021) tarafından Türkçe uyarlama ve revizyon çalışması yapılmıştır ve ölçek 6 alt boyuttan (duygusal istismar, duygusal ihmal, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, cinsel istismar, aşırı koruma) oluşmaktır. Ölçekten alınan toplam puan arttıkça, çocukluk çağı travmaları düzeyi yüksek olarak değerlendirilmektedir. Katılımcılardan toplanan veriler SPSS 25.0 programında istatistiksel olarak incelenmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre gruplar arasındaki farklılığın belirlenmesi amacıyla t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Çocukluk çağı travmaları ile ilişki bağımlılığı düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizinde anlamlı ilişki tespit edilen durumlarda, değişkenler arasındaki yordayıcı etkiyi belirlemek amacıyla Hiyerarşik Regresyon Analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analizde çocukluk çağı travmaları bağımsız değişken, ilişki bağımlılığı ise bağımlı değişken olarak alınmıştır. ÇÇTÖ'nün alt boyutlarının (duygusal istismar, duygusal ihmal, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, cinsel istismar, aşırı koruma) her biri için korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behavioral addictions are becoming an increasingly significant public health concern with each passing year. This study was conducted to examine codependency in university students in relation to childhood traumas. The study population consisted of university students aged 18-25 in Turkey. A total of 300 university students meeting the inclusion criteria (aged 18-25) participated in the research. Participants were administered a Sociodemographic Information Form, the Spann-Fischer Codependency Scale (SFCS), and the Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) via Google Forms. The SFCS, originally developed by Fischer et al. (1992) and adapted into Turkish by Tanhan and Mukba (2014), indicates higher levels of codependency with higher scores. The CTQ, originally developed by Bernstein et al. (1994) and adapted and revised into Turkish by Şar et al. (2021), consists of six subscales: emotional abuse, emotional neglect, physical abuse, physical neglect, sexual abuse, and overprotection. Higher total scores on the CTQ reflect more severe childhood trauma experiences. Collected data were analyzed statistically using SPSS 25.0. Independent samples t-tests and ANOVA were used to examine group differences based on sociodemographic characteristics. Pearson correlation analysis was conducted to assess the relationship between childhood traumas and codependency. For significant correlations, hierarchical regression analysis was performed to determine predictive effects, with childhood traumas as the independent variable and codependency as the dependent variable. Separate correlation and regression analyses were conducted for each CTQ subscale (emotional abuse, emotional neglect, physical abuse, physical neglect, sexual abuse, overprotection).