Umudun yaşantı zenginliğini yordayıcı rolü
The predictive role of hope in the richness of experience
  1. Tez No: 966242
  2. Yazar: AYTAJ ALIRZALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KAAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı umudun yaşantı zenginliğini yordayıcı rolünü incelemektir. Aynı zamanda umudun ve yaşantı zenginliğinin demografik değişkenlerle (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir durumu) ilişkisini incelemektir. Araştırmada onayı alınmış 20-50 yaş aralığında, 256 katılımcı iştirak etmiştir. Çalışmada belirtilen değişkenleri ölçmek amacıyla katılımcılara Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Sürekli Umut Ölçeği (SUÖ) ve Psikolojik Zengin Yaşam Ölçeği (PZYÖ) kullanılmıştır. Ölçekler öncesinde Bilgilendirilmiş Onam Formu ve Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Ölçeklerin demografik değişkenler yönünden incelenmesi t-testi, Tek Yönlü Anova, Welch testleri kullanılmış, Ölçekler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile, yordayıcılık ise Basit Doğrusal Regresyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda umudun yaşantı zenginliğini pozitif anlamlı düzeyde ve orta derecede yordadığı bulunmuştur. Umut ve yaşantı zenginliğinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmaması analiz edilmiş ve sadece yaşantı zenginliğinin gelir durumuna göre farklılaştığı sonucuna varılmıştır.Verilerin analiz edilmesi için SPSS 30 programı kullanılmıştır. Bu çalışma %95 güven aralığında aynı zamanda p değeri .05 referans alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to examine the predictive role of hope on life richness. Additionally, it aims to investigate the relationship between hope, life richness, and demographic variables (age, gender, marital status, education level, income status). The study involved 256 participants aged 20-50, who provided their consent. In order to measure the variables mentioned in the study, the following instruments were used: Informed Consent Form, Demographic Information Form, the Dispositional Hope Scale (DHS), and the Psychological Rich Life Scale (PRLS). Before the scales, the Informed Consent Form and Demographic Information Form were applied. To examine the demographic differences in the scales, t-test, One-Way ANOVA, and Welch tests were used. The relationship between the scales was examined using Pearson Correlation analysis, and predictability was assessed using Simple Linear Regression analysis. As a result of the research, it was found that hope significantly and moderately predicted life richness. The analysis of whether hope and life richness vary according to demographic variables showed that only life richness differs according to income status. The data were analyzed using SPSS 30. This study was examined with a 95% confidence interval, and the p-value was considered at a .05 reference level.