Sentetik progesteron ve PMSG uygulamasının Bursa yöresindeki yerli merinos koyunlarında döl veriminin toplulaştırılmasına etkileri
  1. Tez No: 7809
  2. Yazar: TİMUR GÜCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞENGONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bursa yöresindeki Yerli Merinos koyunlarında flus hing ve hormon uygulamaları yardımıyla döl veriminin toplulaştırılması ve artırılması olanakları araştırılmıştır. Materyali oluşturan çeşitli yaşta Yerli Merinos koyunlarında iki ayrı yemleme uygulaması yanında progesteron emdirilmiş intravaginal sün ger ve PMSG uygulanmış, daha sonra bunların işlem gruplarında ayrı ayrı eşeysel aktivite, kızgınlıkların ve doğumların toplulaştırılması, gebe lik süresi, doğum sonuçları, doğum tipleri ve kuzu verimi gibi özellikle re etkileri* üzerinde durulmuştur. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre, flushing ve hormon uygulamasının kızgınlık ve doğumları etkili bir şe kilde toplulaştırdığı görülmüştür. "Örneğin, sadece hormon uygulamala rıyla hormon ve flushingin birlikte uygulandığı gruplardaki koyunların % 100 'ü PMSG uygulamasını izleyen ilk 48 saat içerisinde kızgınlık gös termiş, buna karşılık kızgınlıklar sadece flushing uygulanan kontrol grubunda 12 gün, hiçbir işlem uygulanmayan kontrol grubunda ise 24 gün sürmüştür. Doğumlar ise horman ve flushingin birlikte uygulandığı grup ta 5 günde, yalnız hormon uygulanan grupta 7 günde tamamlanırken, flus hing uygulanan kontrol grubunda 17 günde, hiçbir işlem uygulanmayan kontrol grubunda 34 günde tamamlanmıştır. Hormon ve flushing uygulamaları araştırma materyalimizde çoğuz doğum oranlarıyla kuzu verimini de olumlu yönde etkilemiş ve bu bakım lardan işlem grupları arasında hemen her düzeyde belirgin farklılıklar ortaya çıkmıştır. Hormon ve flushing uygulamalarının materyalimizde gebelik süresi ne herhangi bir etkisi saptanmamıştır. Ayrıca gebelik sürelerinin dağı lımı da kontrol ve işlem gruplarında birbirine çok yakın bulunmuştur. Bu sonuçlar, flushing ve hormon uygulamalarının bölgedeki Yerli Merinos koyunlarında döl verimini toplulaştırmada ve arttırmada üreti-ciye önemli yararlar sağlayabileceği umudunu ve olasılığını güçlendirir yöndedir. Ancak, daha kesin yargılara varmak için, benzer çalışmaların sürdürülmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the study was to investigate possibilities of increasing and synchronisation of reproduction, by applying hormone and flushing to the native Merino bred in the Bursa province. The animal material of the study was native Merino ewes which were at different ages. Besides two different feeding programmes, impregnated with synthetic progestagen and PMSG injection were applied. The effects of hormone and flushing on sexual activity, synchronisation of oestrus and lambing pregnancy durations, lambing results and lambing type and ra tes were determined in different treatment groups. It has been determined that flushing and hormon application, synchronised both oestrus and the lambing effectively. For example; all of the ewes in the 1. group that cosisted of hormon applied ewes, 2. group that consisted of hormon + flus hing applied ewes came on oestrus in 48 h. following PMSG injection, alt hough oestrus was distributed to 12 days in the 3. group that consisted of flushing applied ewes and 24 days in the control group. The whole parturations were completed in 7, 5, 17 and 34 days in 1., 2., 3. and 4. groups respectively. Hormone application and flushing increased twinning and lamb production also. Meanwhile there were abvious differences between treat ment and control groups, from the point of the subjects mentioned above. Hormone application and flushing did not effect the pregnancy durations. In addition, distribution of pregnancy durations were similar to each ot her in the treatment and control groups. These results- show that hormone application and flushing will give hopefull results from the point of synchronisation and increasing reproduction of domestic Merino in this area. However, similar studies has to be continued to get certain assumptions.