Bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin aldoz redüktaz aktivitesi üzerine etkileri
The effects of some plant extracts and chemical substances on aldose reductase activity
- Tez No: 966243
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ, DOÇ. DR. BERTAN BORAN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Aldoz redüktaz (AR, E.C.1.1.1.21), kofaktörü NADPH olan redüktazlardan bir proteindir. AR, hiperglisemi durumunda poliol yolağının ilk ve hız belirleyici basamağını katalizleyerek glukozu sorbitole indirger, oluşan sorbitol hücrelerde birikerek hiperosmotik etkiyle lens kataraktlarının oluşmasına neden olur. Bu yüzden antidiyabetik ilaçların geliştirilmesinde, AR üzerine yapılan çalışmalar oldukça önemlidir. Çalışmamızda bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin AR enzim aktivitesi üzerine inhibisyon etkileri incelendi. Tez çalışmamızda, bitki ekstrelerinden, bal kabağı, greyfurt ve pazı, kimyasal maddelerden benzoik asit, gallik asit ve alfa ketoglutarik asit, metal tuzlarından demir (II) sülfat, bakır (II) sülfat, demir (III) sülfat ve sodyum valproat, amino asitlerden L-arginin monohidroklorür, antidiyabetik ilaçlardan glurenormda, vitaminlerden ise A vitamini, B1 vitamini ve E vitamininin AR enzimini yüksek oranda inhibe ettiği saptandı. Diyabetin tedavisinde ve komplikasyonlarının gelişiminin önlenmesinde, ilaç tedavisine ek olarak yüksek oranda AR inhibisyonu gösteren bitki ekstrelerinin, kimyasal maddelerin, metal tuzlarının, amino asitlerin, antidiyabetik ilaçların ve vitaminlerin kullanılabileceği öne sürülebilir
Özet (Çeviri)
Aldose reductase (AR, E.C.1.1.1.21) is a protein from the reductases whose cofactor is NADPH. In the case of hyperglycemia, AR catalyzes the first and rate-determining step of the polyol pathway, reducing glucose to sorbitol. The resulting sorbitol accumulates in the cells and causes the formation of lens cataracts with a hyperosmotic effect. Therefore, studies on AR are very important in the development of antidiabetic drugs. In our thesis study, the highest AR inhibition was found in plant extracts such as pumpkin, grapefruit and chard, in chemical substances such as benzoic acid, gallic acid and alpha ketoglutaric acid, in metal salts such as iron (II) sulfate, copper (II) sulfate, iron (III) sulfate and sodium valproate, in amino acids such as L-arginine monohydrochloride, in antidiabetic drugs such as glunerom and acarbose, and in vitamins such as vitamin A, vitamin B1 and vitamin E. It can be suggested that plant extracts, chemical substances, metal salts, amino acids, antidiabetic drugs and vitamins that show high AR inhibition can be used in the treatment of diabetes and in the prevention of the development of its complications, in addition to drug therapy.