Okul öncesi öğretmenlerinin kapsayıcı yaklaşıma ilişkin tutum ve görüşlerinin incelenmesi
An examination of preschool teachers' attitudes and views regarding the inclusive approach
- Tez No: 966250
- Danışmanlar: DR. ERTAN GÖRGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin kapsayıcı yaklaşıma yönelik görüş ve tutumlarını belirlemek, bu tutumları çeşitli demografik değişkenler açısından incelemek ve nitel verilerle derinlemesine analiz etmektir. Araştırma karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı karma desenle yürütülmüştür. Önce nicel veriler Erçiçek (2023) tarafından geliştirilen“Kapsayıcı Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”aracılığıyla 266 okul öncesi öğretmeninden toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde, normal dağılım varsayımını test etmek amacıyla Shapiro-Wilk testi uygulanmış ve verilerin normal dağılmadığı belirlenmiştir. Bu nedenle, ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal-Wallis H testi tercih edilmiştir. Analiz sonuçları, öğretmen yaşı değişkeni açısından tutum puanlarında anlamlı bir fark bulunduğunu, diğer incelenen demografik değişkenler bakımından ise anlamlı bir fark ortaya çıkmadığını göstermiştir. Ölçekten elde edilen toplam tutum puanları normatif yaklaşım çerçevesinde ortalama ve standart sapma değerleri dikkate alınarak tutum puanları“yüksek”ve“düşük”düzeyde sınıflandırılmış, nitel veri toplama sürecinde bu gruplardan düşük ve yüksek tutum düzeyine sahip veri yeterliliğine göre beşer öğretmen ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Görüşmeler sonucunda tematik analiz çerçevesinde beş ana tema ve 14 alt tema açığa çıkmıştır. Araştırma bulguları, kapsayıcı eğitimin etkili uygulanabilmesi için öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, disiplinler arası uzman ve aile iş birliğinin yaygınlaştırılması ve kapsayıcı politikaların daha güçlü şekilde yapılandırılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara dayanılarak uygulayıcılara ve gelecekteki araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine preschool teachers' views and attitudes toward inclusive approach, to examine these attitudes in terms of various demographic variables, and to analyze them in depth through qualitative data. The research was conducted using the explanatory sequential mixed method design. Initially, quantitative data were collected from 266 preschool teachers using the“Attitude Scale Toward Inclusive Education”developed by Erçiçek (2023). In order to test the assumption of normal distribution in the quantitative data, the Shapiro-Wilk test was applied, and it was determined that the data did not follow a normal distribution. Therefore, the Mann-Whitney U test was used for two-group comparisons, and the Kruskal-Wallis H test was used for comparisons involving three or more groups. The analysis results revealed a statistically significant difference in attitude scores in relation to teacher age, while no significant difference was found for other demographic variables examined. Based on the normative approach, total attitude scores obtained from the scale were classified as“high”and“low”levels by considering the mean and standard deviation values. In the qualitative phase, five teachers with high and five with low attitude levels were selected using criterion sampling, based on data sufficiency. As a result of the interviews, five main themes and fourteen sub-themes were identified through thematic analysis. The findings of the study indicate that in order for inclusive education to be implemented effectively, teachers' professional development should be supported, interdisciplinary collaboration with experts and families should be expanded, and inclusive policies should be more robustly structured. Based on the findings obtained, recommendations were presented for practitioners and future researchers.