Sıçanlarda imidaklopridin kalp dokusunda oluşturduğu toksisiteye karşı berberin ve resveratrolün koruyucu etkisi
Effect of berberine and resveratrol on heart toxicity caused by imidacloprid in rats
  1. Tez No: 966251
  2. Yazar: HANDE ÖZBEK KÖSTEBEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKÇE APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Pestisitler, tarım ve ev ortamlarında zararlıları kontrol etmek amacıyla kullanılan kimyasal bileşiklerdir. İmidakloprid (C9H10ClN5O), Akdeniz bölgesinde çeşitli ürünlerin üretiminde tercih edilen, neonikotinoid grubunda yer alan bir insektisittir. Resveratrol (RES) ise stilben sınıfına ait, bitkilerin stres ve hastalıklara karşı ürettiği fenolik bir bileşiktir. Berberin (BBR), bazı bitki türlerinden elde edilen alkaloid yapılı bir bileşiktir. Bu çalışmada, imidaklopridin sıçan kalp dokusunda oluşturduğu toksik etkilere karşı resveratrol ve berberinin koruyucu etkileri araştırılmıştır. Etik kurul onayıyla yapılan deneyde 42 sıçan, yedi gruba ayrılarak 28 gün süreyle oral gavajla uygulama yapılmıştır. Süreç sonunda kalp dokularında antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT, GPx, GST) ve MDA düzeyleri spektrofotometrik yöntemlerle değerlendirilmiştir. İmidakloprid, MDA düzeylerini artırırken, enzim aktivitelerinde azalma gözlenmiştir. Histopatolojik bulgularda, imidaklopridin kalp dokusunda patolojik değişikliklere yol açtığı, RES ve BBR'nin ise bu etkileri hafiflettiği görülmüştür. Sonuç olarak, RES ve BBR, imidaklopridin neden olduğu oksidatif stres ve doku hasarına karşı koruyucu etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides are chemical compounds used to control pests in agricultural and domestic environments. Imidacloprid (C9H10ClN5O) is an insecticide belonging to the neonicotinoid group and is preferred in the production of various crops in the Mediterranean region. Resveratrol (RES) is a phenolic compound belonging to the stilbene class, produced by plants in response to stress and diseases. Berberine (BBR) is an alkaloid compound obtained from certain plant species. In this study, the protective effects of resveratrol and berberine against the toxic effects of imidacloprid on rat heart tissue were investigated. In the experiment, which was conducted with ethical committee approval, 42 rats were divided into seven groups and were administered substances via oral gavage for 28 days. At the end of the process, antioxidant enzyme activities (SOD, CAT, GPx, GST) and MDA levels in heart tissues were evaluated using spectrophotometric methods. Imidacloprid increased MDA levels, while a decrease in enzyme activities was observed. Histopathological findings showed that imidacloprid caused pathological changes in heart tissue, while RES and BBR alleviated these effects. In conclusion, RES and BBR exhibited protective effects against oxidative stress and tissue damage induced by imidacloprid.