65 yaş üstü bireylerde serum fosfat düzeyinin bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of serum phosphate level on cognitive functions in individuals aged over 65
  1. Tez No: 966262
  2. Yazar: AYŞEGÜL YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diyet veya farmakolojik olarak müdahale edilebilir bir parametre olan serum fosfat seviyesi, damar sağlığının bozulmasından ayrı olarak nörolojik hastalıklarla da ilişkilendirilmiştir. Ancak bilişsel fonksiyonlar üzerinde etkisini gösteren çalışmalar yetersizdir. Bu çalışmada 65 yaş üstü bireylerde serum fosfat seviyesinin bilişsel fonksiyonlarla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Geriatri bölümüne başvuran 65 yaş üstü gönüllülerle yürütülmüş olup, dışlama kriterlerine göre 258 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların dijital tıbbi kayıtlarından serum fosfat düzeyleri, MMSE, MoCA, MNA-SF ölçek sonuçları alınmış ve ardından bilişsel fonksiyonları değerlendirmek için bilgisayar tabanlı test bataryası uygulanmıştır. İlk aşamada korelasyon analizi, ikinci aşamada ise fosfat düzeyi; 1= 2.50 altı, 2= 2.50-3.49, 3= 3.50-3.99, 4= 4.00 ve üzeri, olacak şekilde kategorize edilerek gruplar arası veriler karşılaştırılmıştır. Fosfat düzeyi ile MMSE arasında zayıf pozitif korelasyon saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Serum phosphate, a parameter modifiable through dietary or pharmacological interventions, has been associated not only with vascular impairment but also with neurological disorders, yet evidence regarding its effects on cognitive function is limited. This study aimed to investigate the relationship between serum phosphate levels and cognitive performance in individuals aged 65 years and older. A total of 258 participants who applied to the Geriatrics Department of Ankara Bilkent City Hospital were included according to exclusion criteria. Serum phosphate levels, Mini-Mental State Examination (MMSE), Montreal Cognitive Assessment (MoCA), and Mini Nutritional Assessment–Short Form (MNA-SF) scores were obtained from digital medical records, and cognitive functions were further assessed with a computer-based test battery. In the first stage, correlation analysis was performed; in the second stage, serum phosphate levels were categorized as 0.05). Regarding computer-based tests, no differences were found in PVT, B-GRZ, and K-GRZ, whereas the longest reaction times in BT-GRZ and KT-GRZ were identified in group 1 (p < 0.05). Monitoring serum phosphate may serve as a useful biomarker for the early detection and prevention of cognitive decline in older adults. By focusing solely on phosphate and excluding other risk factors, this study demonstrated that even mild deviations can negatively affect cognition, while the computer-based test battery showed high specificity in detecting impairment and appears promising for clinical application. Future studies stratifying older adults into narrower age groups may provide more detailed insights.