Kedilerde deneysel hepatik lipidoziste klinik, laboratuar, ultrasonografik incelemeler ve tedavi
The clinic, laboratory, ultrasonographic investigation and treatment on experimental hepatic lipidosis in cats
- Tez No: 123846
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YILMAZ İMREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Kedilerde Deneysel Hepatik Lipid ozis'te Klinik, Laboratuar, Ultrasonografîk İncelemeler ve Tedavi Bu çalışmada yaşlan üç ve daha fazla olan farklı ırklardan 6 dişi ve 6 erkek toplam 12 kedi kullanıldı. Bu çalışmada kediler profesyonel kuru kedi maması (Cat chicken diet lams®) ile ad libitum beslenip kilo artışı sağlandıktan sonra hızlı ağırlık kaybına neden olmak için enerji gereksinimlerinin %10'u ile beslenerek İdiopatik Hepatik Lipidoza benzer bir sendrom oluşturuldu. Tüm hayvanların yoğun besleme öncesi, yoğun besleme ve aç bırakma dönemi sonrası klinik muayeneleri yapılarak, hematolojik kontroller için alınan kan örneklerinden RBC, WBC, Hct, MCV, Hb, MCHC ve PLT değerleri, elde edilen kan serumlardan albumin, total protein, total bilirubin, direkt bilirubin, üre, kreatinin, glukoz, ALT, AST, ALP, trigliserit, kolesterol, HDL- kolesterol, total lipid, VLDL-kolesterol, LDL-kolesterol değerleri ve her dönemde yapılan ultrasonografîk muayeneler ile biyopsi örnekleri değerlendirildi. Kan plazma örneklerinde PT ve APTT değerleri belirlendi. Hepatik lipidozis olduğu belirlenen 6 kediye sağaltım uygulanırken, diğer 6 kedi sağaltım uygulanmayarak normal beslemeye alındı. Klinik olarak aç bırakma döneminde kedilerin gittikçe zayıfladıkları, mukoza muayenelerinde üç kedide hafif derecede ikterus, yedi kedide mukozalarda solgunluk, dört hayvanda kusma ve hafif derecede dehidrasyon belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Clinic, Laboratory, Ultrasonographic Investigation and Treatment on Experimental Hepatic Lipidosis in Cats In this study, a total of 12 cats that 6 female and 6 male, over three years old age and from different breeds were used. Cats were fed commercial cat foods ad libitum to gain body weight (lams chicken diet 15 kg) and fasted to loose weight faster. In all animals, following parameters for over feeding and fasting periods were evaluated; clinical examination, heamatologic analysis in blood samples including red blood cells (RBC), white blood cells (WBC), haematokrit (Hct), mean corpuscular volume (MCV), heamoglobin (Hb), mean corpuscular heamoglobin concentration (MCHC) and platelet counts (PLT); in sera samples albumin, globulin, total protein, total bilirubin, direct bilirubin, urea, creatinin, glucose, alanin amino transferase (ALT), aspartat amino transferase (AST), alkaline phosphatase (ALP), triglycerid, cholestrol, high density lipoprotein (HDL-cholesterol), total lipid, very low density lipoprotein (VLDL- cholesterol), low density lipoprotein (LDL-cholesterol) values, besides ultrasonographic examination and biopsy specimens were analysed during the all stages. Six cats diagnosed suffering from hepatic lipidosis were treated whereas remaining six control cats were normally fed without any treatment. Clinically, during fasting period cats gradually lost weight. In examination of mucosa 3 cats showed slight icterus, 7 cats had pale mucosa, and 4 cats vomited and displayed slight dehydration.