Promoting social resilience cohesion in Mahmutbey, Istanbul
Mahmutbey, İstanbul'da sosyal dayanıklılık ve toplumsal uyumun güçlendirilmesi
  1. Tez No: 966276
  2. Yazar: ALI ADEL ABDULLAH AL AZZAWI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya genelindeki hızlı nüfus artışı, şehirleri hem dinamik hem de giderek daha parçalı ve kırılgan sistemlere dönüştüren çevresel, ekonomik ve toplumsal sorunları beraberinde getirmiştir. Bu dönüşüm, şehirlerin artık öngörülebilir sistemlerden ziyade, karmaşık ve sürekli değişen yapılar hâline geldiğini göstermektedir. Bu tez, kentsel bağlamda sosyal sistemlerin dayanıklılığını artırmak amacıyla dayanıklılık teorisinin nasıl uygulanabileceğini araştırmaktadır. 1973 yılında C.S. Holling tarafından ortaya atılan dayanıklılık (resilience) teorisi, bir sistemin dışsal şoklara karşı işlevselliğini sürdürebilme kapasitesini ifade eder. Bu çalışma, söz konusu teoriyi Kevin Cunningham'ın sosyal dayanıklılığı merkez alan kentsel tasarım stratejileri çerçevesiyle birlikte ele almakta; Mahmutbey örneği üzerinden, bağlantısallığın güçlendirilmesi, kamusal alanlara eşit erişimin sağlanması ve toplumsal uyumun teşvik edilmesi gibi temel hedefler doğrultusunda stratejik bir yaklaşım sunmaktadır. Araştırmada, sosyal dayanıklılık teorilerine dair kapsamlı literatür taraması, örnek olay incelemeleri ve Mahmutbey özelinde geliştirilen mekânsal stratejilerin uygulamaları içeren çok yöntemli (multi-method) bir yaklaşım benimsenmiştir. Bu yaklaşım, Mahmutbey mahallesinde gözlemlenen sosyal parçalanma ve yetersiz kamusal alan sorunlarını ele alırken, aynı zamanda bu sorunlara dayanıklılık ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri geliştirmektedir. Tez kapsamında önerilen stratejiler yalnızca Mahmutbey'e özgü olmamakla birlikte, benzer kentsel koşullara sahip mahalleler için de uygulanabilir ve yeniden üretilebilir bir model sunmaktadır. Bulgular, dayanıklılık teorisinin mahalle ölçeğinde nasıl etkili şekilde uygulanabileceğini göstermekte ve kentsel tasarımcılar ile karar vericilere, farklı sosyo-kentsel bağlamlarda sosyal dayanıklılığı güçlendirmek üzere bütüncül bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth worldwide has resulted in environmental, economic, and social challenges that have transformed Cities into dynamic yet increasingly fragmented systems. Therefore, cities are becoming more dynamic and complex than predictable systems. This thesis examines how resilience theory can be applied to enhance social systems within the urban context. In 1973, C.S. Holling presented the theory of 'resilience,' which indicates the ability of the system to absorb disturbances and maintain its functionality, combined alongside Kevin Cunningham's framework for engaging urban design resilience strategies that identify key social resilience objectives, including improved connectivity, equitable access to public spaces and fostering social cohesion to address Mahmutbey social challenges. This research employs a multi-method approach, combining a literature review of social resilience frameworks, in-depth case study analysis, and site-specific application to Mahmutbey through developed implementations of strategies to address the neighborhood's fragmented social fabric and insufficient public spaces while aligning it with resilience theory principles. These strategies are designed for Mahmutbey and provide a replicable framework for addressing similar urban challenges for other neighborhoods in different contexts. The findings contribute to a broader discourse on resilience theory by demonstrating applicability at the neighborhood scale. Also, it provides policymakers and urban designers with a framework for fostering social resilience in diverse urban contexts.