Molibden trioksit ve molibden disülfitin nanopartikül ve bulk formlarının genotoksik ve sitotoksik etkileri
Genotoxic and cytotoxic effects of nanoparticle and bulk forms of molybdenum trioxide and molybdenum disulfide
  1. Tez No: 966279
  2. Yazar: NUR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, MoO3 ve MoS2'nin nanopartikül ve bulk formunun in vitro genotoksik ve sitotoksik etkileri insan lenfositlerinde kromozom anormallikleri (KA), sitokinez blok mikronükleus sitom (CBMN-Cyt) ve komet testleri ile ilk kez araştırılmıştır. MoO3 ve MoS2'nin hem nanopartikül hem de bulk formunun 0,1; 1; 10 ve 100 µg/mL'lik konsantrasyonları kullanılmıştır. KA testi, MoO3 ve MoS2'nin hiçbir konsantrasyonunun kromozom anormalliği ve anormal hücre frekansını anlamlı düzeyde arttırmadığını göstermiştir. CBMN-Cyt testi sonuçlarına göre, MoS₂'in hem nanopartikül (1, 10 ve 100 μg/mL) hem de bulk formu (1 ve 10 μg/mL) mikronükleus (MN) frekansını anlamlı düzeyde arttırırken, MoO3 MN frekansında anlamlı artışa neden olmamıştır. Bu artışın, MoS2 nanopartiküllerinde, bulk formlarına kıyasla daha yüksek olduğu gözlenmiştir. MoO₃ ve MoS₂'in her iki formu da uygulanan hiçbir konsantrasyonda nükleer tomurcuk (NT) ve nükleoplazmik köprü (NPK) frekansını anlamlı düzeyde arttırmamıştır. Komet testi verileri, MoO₃ ve MoS₂'nin nanopartikül ve bulk formlarının, hem 1 saatlik hem de 3 saatlik uygulamada tüm konsantrasyonlarda DNA hasarını anlamlı düzeyde artırdığını ortaya koymuştur. Her iki test maddesi de mitotik indekste düşüşe neden olmuştur. MoO3'ün nanopartikül (24 saat- 1 µg/mL ve 48 saat-100 µg/mL hariç) ve bulk formu mitotik indeksi, hem 24 hem de 48 saatlik uygulamada, tüm konsantrasyonlarda anlamlı düzeyde azaltmıştır. Benzer şekilde, MoS2 nanopartikülleri mitotik indeksi tüm konsantrasyonlarda hem 24 saatlik (1 µg/mL hariç) hem de 48 saatlik uygulamalarda azaltmıştır. MoS2'nin bulk formu ise mitotik indeksi hem 24 saatlik hem de 48 saatlik uygulamalarda 1 ve 100 µg/mL'lik konsantrasyonlarda azaltmıştır. Diğer yandan MoO3 ve MoS2'nin uygulanan her iki partikül formu da nükleer bölünme indeksi (NBİ), % sitostaz ve sitokinez blok proliferasyon indeksi (CBPİ) üzerinde anlamlı bir artışa neden olmamıştır. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre MoO3 ve MoS2'nin in vitro insan lenfositlerinde zayıf genotoksik ve sitotoksik etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte bu partiküllerin genotoksik ve sitotoksik etkilerinin değerlendirilebilmesi için farklı hücrelerde farklı test sistemleri ile daha detaylı araştırmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the in vitro genotoxic and cytotoxic effects of nanoparticle and bulk form of MoO3 and MoS2 were investigated for the first time in human lymphocytes by chromosome abnormalities (CA), cytokinesis block micronucleus cytome (CBMN-Cyt), and comet assays. Concentrations of 0.1, 1, 10, and 100 µg/mL of nanoparticle and bulk forms of MoO3 and MoS2 were used. CA assay showed that none of the concentrations of MoO3 and MoS2 significantly increased the frequency of chromosome aberration and abnormal cells. According to the CBMN-Cyt assay results, both nanoparticle (1, 10, and 100 μg/mL) and bulk form (1 and 10 μg/mL) of MoS₂ significantly increased the micronucleus (MN) frequency, while MoO3 did not cause a significant increase in MN frequency. This increase is higher in MoS2 nanoparticles compared to their bulk forms. Neither MoO₃ nor MoS₂ caused significant increases in the nuclear bud (NBUD) and nucleoplasmic bridge frequency (NPB). Comet assay data revealed that nanoparticle and bulk forms of MoO₃ and MoS₂ significantly increased DNA damage at all concentrations in both 1h and 3h treatment. The nanoparticle (except 24h-1 µg/mL and 48h-100 µg/mL) and bulk form of MoO3 significantly decreased the mitotic index at all concentrations, both at 24 and 48 hours of treatment. Similarly, MoS2 nanoparticles decreased the mitotic index at all concentrations in 24h (except 1 µg/mL) and 48h treatments. The bulk form of MoS2 decreased the mitotic index at 1 and 100 µg/mL concentrations in both 24 h and 48 h treatments. On the other hand, both particle forms of MoO3 and MoS2 did not cause a significant increase in nuclear division index (NDI), % cytostasis, and cytokinesis block proliferation index (CBPI). According to the data obtained from this study, it is concluded that MoO3 and MoS2 have weak genotoxic and cytotoxic effects on human lymphocytes in vitro. However, more detailed research is required in various cell types using diverse test systems to evaluate these particles' genotoxic and cytotoxic effects.