Vücut kitle indeksi gruplarına göre ghrelin düzeylerinin duygusal şema,duygusal yeme ve yaşantısal kaçınma ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between ghrelin levels and emotional schemas, emotional eating and experiential avoidance across body mass index categories
- Tez No: 966284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEHİT BURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Araştırmamızın amacı, vücut kitle indeksi (VKİ) ile ghrelin arasındaki ilişkiye bakmak ve ghrelin düzeyleri ile duygusal yeme davranışı, yaşantısal kaçınma ve duygusal şemalar arasındaki ilişkinin incelenerek biyolojik ve psikolojik değişkenlerin yeme davranışı üzerindeki etkisinin ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Endokrinoloji ve Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerinde ayaktan takip edilen hastalardan toplam 130 gönüllü birey dahil edilmiştir. Katılımcılar, sosyodemografik ve klinik veri formu, Leahy Duygusal Şema Ölçeği (LDŞÖ), Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği (ÇBYKÖ), Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm hastalardan alınan kan örneklerinde serum ghrelin seviyeleri ölçülmüştür. BULGULAR: DYÖ, ÇBYKÖ toplam ve bazı LDŞÖ alt boyut puanları VKİ>30 olan grup B'de grup A'ya göre daha yüksek saptanmıştır. DYÖ, gerginlik durumlarda yeme, olumsuz durumlarla başa çıkmak için yeme ve kendini kontrol edebilme alt boyutlarında gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır. Benzer şekilde, ÇBYKÖ bazı alt boyutlarında (sıkıntıdan hoşlanmama, baskılama-inkâr) da anlamlı farklılıklar bulunmuştur. LDŞÖ alt boyutlarından zayıflık, akılcılık, ruminasyon, duyguları inkâr, uzlaşı ve duyguları zararlı görme puanları grup B'de anlamlı olarak farklı saptanmıştır. Ghrelin düzeyi ile VKİ ve DYÖ puanları arasında zayıf ama anlamlı pozitif ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca VKİ ve bel çevresi ile DYÖ, ÇBYKÖ ve bazı LDŞÖ alt boyutları arasında da benzer zayıf ya da orta düzeyde ilişkiler saptanmıştır. SONUÇ: Bu sonuçlar, obez bireylerin olumsuz duygularla başa çıkmak amacıyla daha sık yeme davranışına yöneldiğini ve bu süreçte kaçınmacı başa çıkma stratejileri ile olumsuz duygusal şemaların rol oynayabileceğini göstermektedir. Bulgular, ghrelinin yalnızca metabolik değil, aynı zamanda duygusal düzenleme süreçleriyle de ilişkili olabileceğini düşündürmekte ve biyopsikososyal yaklaşımın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study is to examine the relationship between body mass index (BMI) and ghrelin, and to investigate the associations between ghrelin levels and emotional eating behavior, experiential avoidance, and emotional schemas, in order to reveal the impact of biological and psychological variables on eating behavior. MATERIALS AND METHODS: A total of 130 voluntary participants were included in our study from patients who were followed on an outpatient basis at the Endocrinology and Psychiatry outpatient clinics of the University of Health Sciences Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. Participants were assessed using a sociodemographic and clinical data form, the Leahy Emotional Schema Scale (LESS), the Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire (MEAQ), and the Emotional Eating Scale (EES). In addition, serum ghrelin levels were measured from blood samples collected from all patients. RESULTS: Higher scores of EES, MEAQ total, and certain LESS subscales were found in Group B (BMI > 30) compared to Group A. There were significant differences between the groups in the EES subscales of eating in tense situations, eating to cope with negative emotions, and ability to control oneself. Similarly, significant differences were observed in some MEAQ subscales (distress aversion and suppression/denial). Among the LESS subscales, the scores for vulnerability, rationality, rumination, denial of emotions, compliance, and viewing emotions as harmful were significantly higher in Group B. A weak but significant positive correlation was found between ghrelin levels and both BMI and EES scores. Additionally, similar weak to moderate correlations were observed between BMI and waist circumference and the scores of EES, MEAQ, and certain LESS subscales. CONCLUSION: These results suggest that obese individuals are more likely to engage in eating behavior as a way of coping with negative emotions, and that avoidant coping strategies and maladaptive emotional schemas may play a role in this process. The findings also indicate that ghrelin may be associated not only with metabolic functions but also with emotional regulation processes, highlighting the importance of a biopsychosocial approach.