Investigation of glycan profiles of lactoferrins from different bovine breeds
Farklı sığır ırklarından elde edilen laktoferrinin glikan profillerinin araştırılması
- Tez No: 966289
- Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN KARAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Laktoferrin, antimikrobiyal savunma ve bağışıklık düzenlemesi başta olmak üzere çok yönlü biyolojik işlevleriyle bilinen bir glikoproteindir. Laktoferrinin glikozilasyon profili, yapısal özelliklerini ve biyolojik aktivitelerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada, Guernsey, Holstein ve Jersey olmak üzere üç farklı sığır ırkına ait doğumun ilk gününde elde edilen kolostrum örneklerinden saflaştırılan laktoferrinin N-glikan yapıları araştırıldı. Laktoferrin, ultrafiltrasyon ve ardından heparin afinite kromatografisi kullanılarak saflaştırıldı; varlığı SDS-PAGE analiziyle doğrulandı. N-glikanlar PNGase F enzimi ile enzimatik olarak serbest bırakıldı ve fenol-sülfürik asit yöntemi ile kantitatif olarak analiz edildi. Enzimatik işlem sonrasında tüm örneklerde glikan içeriğinde artış gözlendi; Guernsey (%24,7) ve Jersey (%25,6) örneklerinde bu artış Holstein (%9,6) örneklerine göre daha yüksek bulundu. MALDI-TOF-MS kullanılarak yapılan yapısal analizde Holstein, Guernsey ve Jersey örneklerinde sırasıyla 44, 38 ve 24 farklı glikan yapısı tanımlandı. Guernsey ve Jersey laktoferrinlerinde daha fazla kompleks glikan yapısı bulunurken, Holstein örneklerinde yüksek mannoz tipi glikanların baskın olduğu görüldü. Tüm ırklarda hibrit glikanların düşük oranda tespit edilmesi, örneklerin laktasyonun erken dönemine ait olmasıyla açıklanabilir. Bu bulgular, sığır laktoferrininde ırka bağlı glikozilasyon farklılıklarını ortaya koymakta olup, fonksiyonel süt ürünleri ve biyoterapötik uygulamalar için uygun sığır ırklarının seçiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lactoferrin is a multifunctional glycoprotein, particularly involved in antimicrobial defense and immune regulation, whose glycosylation pattern plays an important role in determining its structural and biological characteristics. This present study aimed to investigate the N-glycan composition of lactoferrin isolated from first-day colostrum samples of three different bovine breeds: Guernsey, Holstein, and Jersey. Lactoferrin was purified using ultrafiltration followed by heparin affinity chromatography, and its presence was confirmed through SDS-PAGE analysis. N-glycans were enzymatically released using PNGase F. N-glycans quantified via the phenol-sulfuric acid assay. After enzymatic treatment, a notable increase in glycan content was observed in all samples, with Guernsey (24.7%) and Jersey (25.6%) showing greater increases compared to Holstein (9.6%). Structural characterization using MALDI-TOF-MS revealed 44, 38, and 24 glycan structures in Holstein, Guernsey, and Jersey samples, respectively. While Guernsey and Jersey lactoferrins contained more complex glycans, Holstein lactoferrin predominantly exhibited high-mannose types. Hybrid glycans were found in low abundance across all breeds, likely due to the early stage of lactation from which samples were collected. These findings demonstrate distinct breed-specific glycosylation patterns in bovine lactoferrin and highlight the necessity of considering breed selection in the development of functional dairy products and therapeutic applications.